7. Kez Gelen Zeytin Tasarısı Geri Çekilecek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bakanlıklarca kamu yararı kararı alınmış yatırımlar için zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına izin verilmesine olanak sağlayan düzenlemeyi tasarıdan çıkaracaklarını söyledi. Muhalefet partileri, zeytin üreticileri, ekoloji örgütleri tasarıya tepki göstererek geri çekilmesini talep etmişti.

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, tasarıdan zeytinlik, mera ve kıyılarla ilgili düzenlemelerin çıkarılmasını istedi. Ekici, “Bunları çıkaralım ve bu tasarıyı Genel Kurul’a gönderelim.” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır
Komisyonun CHP’li üyesi İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, “Burada zeytinliğin saha tarımı olmaktan çıkartılarak, bas cezayı kes ağacı yap üstüne villayı. Yukarıda Allah var. Bu yüzden bu maddelere, bizim evet dememizi beklemeyin” dedi.

Tasarıda ağaç başına 2.000 TL ceza getirilmesinin planlandığını ifade eden CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, verdiği örnekle bu tasarının geri çekilmesini talep etti.

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan ise mali analizi, çevre raporu olmayan maddelerin acilen gündemden çıkarılmasını istedi.

“Meclisimiz sınırlı sayıdaki rantçı şirketlerin Soma-Yırca’da yol açtığı toplumsal infialin bir benzerine yeniden sebep olmamalıdır.” diyen Arslan, şunları söyledi: “Zeytinlik arazilerde yapılaşmaya izin verecek bu maddeyi gelin bu tasarıdan çekin. Lütfen, zeytincilik, mera ve kıyılarımızda son derece büyük yıkımlara, zarara yol açacak, inşaat hırsını tarım ve hayvancılığın önünde tutacak, tarıma rağmen sanayileşmeyi savunacak bu düzenlemeyi geri çekiniz.”

CHP İzmir Milletvekili İrfan Bakır, “Ağaç başına 2 bin lira cezayla zeytin ağaçlarını müteahhitlere kestirirsiniz. 1,5 milyona villa satıldığı yerde bu para hiçbir şey.” diye konuştu.

 

MHP İzmir Milletvekili Kenan Tanrıkulu ise konuyla ilgili açıklamasında “Beton ekonomisinden üretim ekonomisine geçmezsek sorunlarımızı çözemeyiz.” dedi.
Tali komisyon olarak tasarıyı ele alan Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonundan gelen raporda, zeytin alanlarıyla ilgili maddenin tasarıdan çıkarılmasının istendiğini belirten Tanrıkulu, “(Eğitim Komisyonunun üstüne vazife mi) diyeceksiniz ama siz tasarıyı Tarım Komisyonuna göndermezseniz birilerinin vazifesi olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Tanrıkulu ayrıca, Bakan Özlü’nün zeytin alanlarıyla ilgili maddenin çekilmesinden bahsettiğini ve bunun kendilerini umutlandırdığını dile getirdi.

AKP İstanbul Milletvekili Hasan Sert, tasarıda eleştirilen noktalarla ilgili hep beraber yeniden düşünülüp, düzeltici kararlar alınabileceğini kaydetti.

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, “Bizimle dalga mı geçiyorlar? 6 defa burada reddedilmiş bir tasarı niye buraya geliyor? Ben FETÖ’cülerden şüpheleniyorum. Kim bunda ısrar ediyor? Arkasında kim var? Bu işin arkasında altın madenleri var, uluslararası lobiler var.” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, tasarı yasalaşırsa 125 milyon zeytin ağacının yok olacağını savundu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Tüm’e “Allahtan kork. 100 milyon zeytin ağacını 170 milyona çıkarttık.” diye karşılık verdi. Tüm de Özlü’ye “Allah’tan korkmayan sizlersiniz.” dedi.

AKP Denizli Milletvekili Şahin Tin ise düzenlemenin, sanayicinin, üreticinin önünü açan, Türkiye’ye katkıda bulunacak bir paket olduğunu ifade etti.

AKP Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, “Eminim ki eleştirilerle ilgili ortada doğru bir yerde buluşuruz. Ama kökten karşı çıkmak Meclisin iradesine aykırı.” ifadesini kullandı.

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, “Gerekçesi ne olursa olsun, tarım topraklarımızı ve zeytinliklerimizi tehdit eden her türlü girişimin karşısında olduğumuzu bir kere daha ifade ediyorum.” dedi.

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır

Çandır, ATB’nin Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, komisyon gündeminde olan zeytinlik, mera ve kıyıların imara açılmasını öngören “Üretim Reform Tasarısı”nın bulunduğunu belirtti:

“Tasarıya iktidardan muhalefete, sanatçılardan üreticilere kadar toplumun her kesiminden itirazlar yükseliyor. Özellikle zeytinlikleri tehdit eden bu tasarı bizleri de endişeye sevk ediyor. Meclis gündemine defalarca getirilen ve her defasında reddedilen düzenlemeyi zeytinciliğin idam fermanı olarak görüyoruz. Bu ısrarı anlamakta zorluk çekiyoruz. Komisyon üyelerinin bu yanlıştan döneceğini düşünüyor, dönülmezse de Gazi Meclisimizin Genel Kurulda bu yanlışa ‘dur’ diyeceğine inanıyoruz. Gerekçesi ne olursa olsun, tarım topraklarımızı ve zeytinliklerimizi tehdit eden her türlü girişimin karşısında olduğumuzu bir kere daha ifade ediyorum.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir