Aladağ Yurt Yangını Davasında Sanıklar İtfaiyeyi Suçladı

Adana’nın Aladağ İlçesi’nde 11’i çocuk 12 kişinin yaşamını yitirdiği, 22 öğrencinin de yaralandığı kız yurdu yangınıyla ilgili davanın bugünkü ilk duruşmasında, sanıklardan Yurt Müdürü Cumali Genç savunmasına “Ben yangında 12 yavrumu kaybettim biri de benim çocuğum” diye başladı.

Bianet’te yer alan habere göre, “Benim yaşadığım acıyı kimsenin hissettiğini sanmıyorum. Eşim de yaralandı. Yurtta elektrik panosundan yangın çıktığını düşünüyorum. 2016’nın başında göreve başladım. Elektrik, su, kalorifer tesisatı geniş çalışma yapılmış, tadilattan geçmişti.

“Gelen itfaiyede sadece iki kişi vardı, vatandaşlarla birlikte kurtarma yaptık, merdiveni duvara dayadık, çocukları bu şekilde almaya çalıştık. Yangın tüpleri bakım için gönderilmişti. Kış nedeniyle pencereler de kapalıydı. Bu nedenle üçüncü katın penceresine taş atarak oradakilere ulaşmaya çalıştık.

“Öğrenciler dörtbuçukta (16.30) okuldan çıkıp yurda geliyorlardı, hafta sonu da evlerine gidiyorlar, bu nedenle yangın tatbikatı yapılamadı. Yangın merdivenlerinin kapıları açıktı, belki çocuklar oynarken kolları düşürmüş olabilir.

“İtfaiyenin kıyafetleri yoktu. Bu kadar uzun sürmesinde itfaiyenin büyük kusuru vardır. Sepetli bir itfaiye aracı olsaydı eğer yangında daha az ölüm olurdu. Yurdun kapıları kesinlikle kilitli değildi.”

Sanıklardan yurdun sahibi derneğin yönetim kurulu üyesi Mahir Kılınç yurdun 45 yıldan beri hizmet verdiğini söyledi.

“Cumali Genç orada yurt müdürü olarak görev yapıyordu. Yapılacak tadilatları, alınacak kişileri o belirliyordu. 17 yıl yurtlarda müdürlük yaptığını biliyorum, kendisine bu yüzden yetki verdik.

“Elektrik dağıtımını yapan firma yetkilileri benim de işyerime olayın olduğu gün gelip sayacını değiştirip inceleme yapacaklarını söylediler. Bu sayaçları aldıktan sonra ilçede üç yangın daha meydana geldi.

Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Mustafa Öztaş ise, “Eğer sepetli bir itfaiye aracı olsa bu çocukların hepsi kurtarılırdı” dedi.

Sanıklardan Ramazan Keleş çocuklara yardım amacıyla dernek yönetiminde görev aldığını belirtirken, dernek üyesi Ramazan Dede ise yurdun işletmesi ile ilgili bir görevi olmadığını söyledi.

Dernek yöneticisi sanıklardan Mahmut Deniz, yurttan kendisine telefon edildiğini, itfaiyeye telefonla ulaşamadıklarının söylendiğini anlattı.

“Bahçe hortumu ile çıkan alevlere müdahale etmeye çalıştım fakat bahçe hortumundan çıkan su alevlere etkisiz kaldı.

“Yangında yaralı kurtulanların arasında hem torunum hem yeğenim vardı. Eşim de bu yangında ağır yaralandı. Hatta hala tekerlekli sandalye kullanıyor.”

Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği Başkanı olan sanık İsmail Uğur da yangının bu kadar büyümesi ve çocukların ölümünde sepetli bir itfaiye aracının olmamasını gerekçe gösterdi.

Duruşmayı yangından sağ kurtulan dört kız öğrenci de izledi.

Yangında yaralı kurtulan öğrenciler de tanık olarak ifade verdi.

Biri “Biz olay anında ders çalışıyorduk, yangın kapısına koştuk kolu yoktu, kilitliydi, her zaman kilitliydi. Nefes alamayınca atlamak zorunda kaldık. Bize hiç yangın tatbikatı yaptırmamışlardı” dedi.

Bir öğrenci yangın merdiveninin kilitli olduğunu bildiği için aşağı atladığını anlattı.

Bir başkası “Camı açıp bağırdık ancak kimse duymadı. Arkadaşlarım peşpeşe atlamaya başladı. Ben de atladım. O an kadın hocalar vardı ancak o an onları görmedim” dedi.

Hayatını kaybeden ve yaralanan çocukların ebeveynleri de ifade verdi. Hepsi dernek ve yurt yöneticilerinden şikayetçi olduklarını söyledi.

Kızı Tuğba’yı kaybeden Teslime Aydoğdu “Benim kapıma kadar geldiler yalvardılar. İki sene çocuklarımı onlara vermedim. Ama daha sonra yurt bulamayınca vermek zorunda kaldım. Çocuklarımı bile bile çatır çatır yaktılar. Bunların hepsi yalan söylüyor” dedi.

“Ben yurdun içine ilk gittiğimde korktum. Okul müdürüne gittim durumu anlattım, ‘O yurt iyi verin’ dedi. Bu din meselesi yüzünden yaktılar iki çocuğumu da. İçimdeki acı dinmez, herkesin burada olmasını beklerdim. Milli Eğitim, itfaiye… Ama sadece burada sanıklar var.

“Şu anda bize para teklif ediyorlar, korkutmaya çalışıyorlar, biz hepsinden şikayetçiyiz korkmuyoruz.”

Zeliha Avcı’nın babası Mustafa Avcı “Şu an bize bu sanıkların yakınları baskı yapıyor” dedi.

“Bana en son sana ’20, 30 bin lira para verelim davadan vazgeç’ dediler. Bu sanıkların suçu yoksa bize niye para teklif ediyorlar?

“Ben bunların en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum.”

Duruşma bitiminde sanıkların yakınlarındna oluşan bir grup adliye önünde pankart açan aile yakınlarına saldırdı, yumruk attı.

Aileler bunun üzerine basın açıklaması yaparak can güvenliklerinin olmadığını söyledi. Avukat Can Atalay da ailelerin zarar görmesi halinde Adana Emniyeti ve İçişleri Bakanlığının suçlu olacağını belirtti.

Ne olmuştu?
29 Kasım 2016’da Adana Aladağ’da Özel Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda akşam saatlerinde yangın çıkmış, yurtta kalan eğitmen Fatma Canatan, yurt müdürü Cumali Genç’in kızı Sare Betül Genç, 8’inci sınıf öğrencileri Sema Nur Aydoğdu, Zeliha Avcı, Sevim Köylü; 7’nci sınıf öğrencileri Gamze Bagir, Sümeyye Yetim, İlknur Maden; 6’ıncı sınıf öğrencisi Nurgül Pertlek, 5’inci sınıf öğrencileri Bahtınur Baş, Tuğba Aydoğdu ile Cennet Karataş hayatını kaybetmişti.

Pencereden atlayan ve dumandan etkilenen 22 öğrenci de hastanelere kaldırılmıştı.

Aladağ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında yurt müdürü Cumali Genç, yurt çalışanı Mahmut Deniz, Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği Başkanı İsmail Uğur ile dernek yöneticileri Ramazan Keleş, Ramazan Dede, Mustafa Öztaş, Mahir Kılınç tutuklanmıştı.

Yangınla ilgili önce tutuklanan ve sonra serbest bırakılan dört dernek yöneticisi Adana Barosu Çocuk Hakları Komisyonu’ndan avukatların, Sosyal Haklar Derneği ve Aladağ Cumhuriyet Başsavcılığının itirazı üzerine tekrar tutuklanmıştı.

Sanıkların haklarında taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Yurt geçen ay içinde yıkıldı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.