Türkiye Ziraat Odaları Birliği: Halka Neden Kalitesiz Kanada Mercimeği Yediriyoruz?

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Dünyanın en lezzetli, kaliteli kırmızı mercimeğini üretiyoruz. Ürün, ihtiyacımızı ve ihracatı karşılayamayınca bize Kanada mercimeği kalıyor” dedi. Bayraktar, dün yaptığı yazılı açıklamada, üretimin artırılamamasının en önemli nedeninin, üreticilerin kırmızı mercimekten yeterli geliri elde edememesi olduğunu belirterek; destekler artırıldığında ve piyasada yeterli fiyat oluştuğunda, üreticilerin buna ekim alanı genişlemesi ve artan üretimle cevap vereceğini ifade etti.

Bayraktar, 2005 yılında 387 bin hektara ulaşan mercimek ekim alanının 2016 yılına kadar yüzde 39,3 azalarak 235 bin hektara, aynı dönemde üretimin de yüzde 40,5 düşerek 580 bin tondan 345 bin tona gerilediğine dikkat çekti. Mercimek ekenlere verilen primlere karşın üretimin yetersiz kaldığını vurgulayan Bayraktar, “2012 yılında 410 bin ton olan üretim, 2014 yılında 325 bin tona indikten sonra, desteğin de etkisiyle 2015 yılı 340 bin tona, 2016’da ise 345 bin tona yükseldi. Bu yıl birinci tahmin verilerine göre üretim 370 bin tonu bulacak. Yalnız bu rakam bile ihtiyacı karşılamıyor. Desteklerin daha fazla artırılması gerekmektedir” dedi.
Kırmızı mercimek üretiminin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yoğunlaştığını, ancak üretimden yeterli geliri elde edemeyen çiftçinin üretim açığını bir türlü kapatamadığını belirten Bayraktar, ihtiyacın Kanada’dan ithal edilen mercimekle karşılandığını kaydetti. Bayraktar, “Dünyanın en kaliteli ve lezzetli mercimeği ülkemizde üretiliyor. Yurtdışına 205 bin ton mercimek ihraç ediyoruz. Bunu iç piyasada neden tüketmiyor, halkımıza ucuz, kalitesiz ve lezzeti olmayan Kanada mercimeği yediriyoruz?” diye sordu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.