TGF: Aslında tutuklanan gazeteciliktir

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Sözcü Gazetesi çalışanları Mediha Olgun ve Gökmen Ulu’nun tutuklamasının gazeteciliğin tutsak edilmesi anlamına geldiğini söyledi.

Sözcü Gazetesi çalışanları Gökmen Ulu ve Mediha Olgun’un tutuklanmasıyla ilgili olarak bir açıklama yapan TGF Genel Başkanı Karaca, bu kararın, ülkemiz demokrasi ve basın tarihine talihsiz bir yargı içtihatı olarak geçtiğini söyledi. İçtihat kelimesinin özellikle seçildiğini vurgulayan Karaca, “Bu kararın, açık yasa hükümleri yerine, zorlama bir yoruma dayalı olarak verildiği çok belirgindir. Kararın, gazetecilik ve internet haberciliği konusunda tecrübe ve bilgi sahibi olduğu belirtilen 3 kişinin tanıklığı neticesinde alındığının açıklanması ise oldukça manidardır.” dedi

Karaca açıklamasının devamında siyasi iktidara “Bu ülkede, ne zamandan beri gazeteciler, somut hukuki deliller yerine, bir başka gazetecinin kişisel/keyfi yorumlarına dayalı tanıklığı ile tutuklanıp hapse atılmaktadır?” sorusunu yönelterek bu kişilerin de adıyla sanıyla kamuoyuna açıklanmasını istedi.

Karaca açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de zaten tartışmalı bir durumda olan düşünce, ifade ve basın özgürlüğü; bundan böyle sadece kağıt üzerinde tarif edilen, pratikte ise asla geçerliliği olmayan kavramlar konumuna indirgenmiştir. Bu da demokrasinin tamamen rafa kaldırılmak istenmesi anlamına gelmektedir.

Konuyla ilgili daha önceki açıklamamızda, ‘Gözaltına alınan gazeteciliktir!’ demiştik. Şimdi de, ‘Aslında tutuklanan gazeteciliktir!’ diyoruz. Üstelik bu kararın, neredeyse yaklaşık bir yıl önce atılan bir başlık veya manşet nedeniyle alınmış olma iddiası, ayrı bir hukuk garabetidir.

Muhalif görüşlerin, tenkit hürriyetinin, eleştiri hakkının olmadığı veya bütün bunların yayın ve yayım olanağının bulunmadığı yerde demokrasi de zaten olmaz.

Günümüzde evrensel insan haklarına açıkça aykırı olan bu tür kararların yanlışlığı ileride anlaşılacak olsa da, ülkemiz ve insanlarımız adına yol açtığı maddi manevi yıkımın izlerini silmek ne yazık ki kolay olmayacaktır.

Her koşul ve şartta özgür basından yana taraf olan TGF, gazeteciliğe darbe vuran yanlışlıkları dile getirmeye ve zor günler yaşayan meslektaşlarımızla dayanışma içinde olmaya kararlıdır”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.