Termessos Antik Kenti’nin Restorasyonu Yapılacak

Antalya şehir merkezine 30 kilometre uzaktaki Pisidya şehri Termessos Antik Kenti’nin tanıtımı ve restorasyonu için özel bir bilim kurulu oluşturulacak.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, daire müdürleriyle Döşemealtı İlçesi’ndeki tarihi antik kent Termessos’u ziyaret ederek incelemelerde bulundu. İnceleme gezisine İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Yusuf Kelleli, Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar, Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürü Adnan Yılmaztürk, Milli eğitim Müdürü Yüksel Arslan, DSİ Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun ve ilgili kurumların yetkilileri katıldı.

Vali Karaloğlu ve beraberindeki heyetin ziyaretinde, Türkiye’nin en iyi korunmuş antik kentlerinden Termessos’un restoresi ve tanıtımına yönelik çalışmaların yapılması gündeme getirildi.
Antalya’nın 30 kilometre kuzeybatısında yer alan antik kentteki tarihi kalıntıları inceleyen Vali Karaloğlu, Termessos’un binlerce yıllık tarihten bugüne kadar ulaşan ve en iyi korunmuş antik kentlerden biri olduğunu, turizm açısından çok fazla tanıtımının yapılamadığından bahsetti. Antik kentin turizmde daha çok katkı vermesini sağlamak ve bu tarihi değerin restorasyonu için bir bilim kurulu oluşturulması gerektiğini belirten Vali Karaloğlu, bu konuda hemen bir çalışma yapılmasını da istedi.

 

Termessos Antik Kenti

Termessos Antik Kenti, denizden ortalama 200 metre yükseklikte, Antalya dağları çevresindeki travertenlerden 1665 metre yükseklikte, Güllük Dağı’nın tepesinde doğal bir platform üzerine kurulu.

Termessos, Pisidya bölgesinin ‘Milyas’ olarak anılan güneybatı bölümünde konumlanmış önemli bir antik kent. Kent, Anadolu’nun en eski halklarından Luvi’lerin soyundan gelme Solym’ler tarafından kuruldu. Büyük İskender, MÖ 333’de kenti kuşattı ve Termesoslular güçlü bir savunma yaparak kenti teslim etmedi. İskender’in ölümünden sonra kent Ptolemyler tarafından alındı. MÖ 189 yılında komşu şehir İsinda’yı zapt eden Termessoslular, İsinda halkının şikâyeti üzerine Anadolu’daki Roma kuvvetlerinin komutanı Manlius Vulso tarafından cezalandırıldı. MÖ 71’de, Roma ile ‘dostluk ve ittifak’ içinde olan Termessos’un işlerinde bağımsız olduğu ve kendi kanunlarını kendileri yapacakları konusu da Roma Senatosu’nda kabul ve tasdik edildi. Şehrin Bizans ve sonraki devirlerdeki durumu hakkında ise bilgi bulunmamakta.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://arkeofili.com/termessos-antik-kentinin-tanitim-ve-restorasyonu-yapilacak/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+Arkeofili+%28Arkeofili%29

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.