15 Temmuz’dan Bugüne KHK İhraçları

15 Temmuz’dan Bugüne KHK İhraçları

Türkiye 21 Temmuz’dan beri olağanüstü hal (OHAL) koşulları altında yönetiliyor. 15 Temmuz Darbe girişimi sonrası ülke genelinde 3 ay süreyle ilan edilen ohal, 19 Ekim, 3 Ocak ve 18 Nisan tarihlerinde üç kez uzatıldı. 15 Temmuz darbe girişiminden bugüne 24 tane kanun hükmünde kararname (KHK) yayınlandı. En son KHK 29 Nisan’da yayınlanırken KHK’lar ile binlerce devlet memuru, ordu mensubu ve akademik personel ihraç edildi, yüzlerce kuruluşun faaliyetlerine son verildi.

Haber ve Grafik: Veri Muhabiri Sadettin Demirel* 


KHK’lar ile 102 bin devlet memuru ihraç edildi

İnsan Hakları Ortak Platformu 2017 yılı “OHAL Uygulamaları Durum Raporu” ve resmi gazetede yayınlanan 689/690 nolu kanun hükmünde kararnamelere göre OHAL’de KHK’lar ile  102 bin 152 devlet memuru ihraç edildi. En fazla ihraç 672 nolu KHK ile 50 bin’den fazla kamu çalışanı görevden men edildi. Yapılan itirazlar sonucu 927 kamu personeli göreve iade edildi.

İhraçların Çoğunluğunu Polis ve Öğretmenlerden

667 nolu KHK’den bugüne en fazla ihraç Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve TSK’dan yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığından 33 bin, İçişleri Bakanlığında 24 bin, Türk Silahlı Kuvvetlerinden ise 10 bin personel tasfiye edildi. Bu üç kuruluşu, sırasıyla Sağlık Bakanlığı(6632), YÖK(6419), Adalet Bakanlığı(5348) ve Yargı Kurumları(4512) izledi.

KHK’lara yapılan itirazlar sonucu Başbakanlık’tan 153, Sağlık Bakanlığı’ndan 152, Yargı Kurumlarından 78 personelin ihraç kararı iptal edildi. Yapılan ihraçlara bakıldığında KHK’ların eğitim sistemi, güvenlik güçleri ve yargı kurumları üzerine yoğunlaştığı görülüyor. İçişleri Bakanlığın’dan yapılan ihraçların 20 bin’i polis, MEB’ten ihraç edilen personelin 30 bini ise öğretmen.

5 bin akademisyen görevden uzaklaştırıldı

Ohal döneminde  KHK’larla yürütülen cadı avından öğretmenler, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, seçilmiş belediyeler ve medya da payına düşeni aldı. İlk yayınlanan KHK’dan bugüne 30 bin öğretmen görevden men edildi. Bununla birlikte özel eğitim kuruluşlarında çalışan eğitimci, öğretmen, idareci olmak üzere 22 bin kişinin çalışma izinleri iptal edildi. İhraçların illere göre dağılımı ise şöyle: İstanbul (4 bin), Ankara (2 bin), Bursa (1192), Konya (1147)

Kanun Hükmünde Kararnamelerle 5219 akademisyen ihraç edildi. 78’i göreve iade aldı. Akademiden yapılan ihraçlara bakıldığında Ankara 458, İstanbul 434, Isparta 234 ihraçla ilk üç sırada yer alıyor. Ohal döneminde en çok ihraç Süleyman Demirel Üniversitesi (234), Gazi Üniversitesi(226) ve İstanbul Üniversitesi’nden(192) yapıldı.

İhraçlarda dikkat çeken bir diğer nokta ise KHK eklerinde OHAL öncesinde “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza atan akademisyenler de yer aldı. Barış İçin Akademisyenler sitesinde yer alan bilgiye göre 11 Mayıs itibariyle bildiriye imza atan 372 akademisyen KHK’lar ile  ihraç edildi.

Bin 411 dernek kapatıldı, 79 belediyeye kayyım atandı

Darbe sonrası cadı avından dernek ve vakıflarda payını aldı. Türkiye genelinde 1411 dernek ve 141 vakfın faaliyetlerine son verildi. İstanbul’da 176, Ankara’da 102, İzmir’de 89, Diyarbakır’da 76 dernek kapatıldı. Faaliyetlerine son verilen vakıfların illere göre dağılımı ise şöyle: İstanbul (25), İzmir (16), Ankara (12)

İnsan Hakları Ortak Platformu “OHAL Uygulamaları Durum Raporunda Güneydoğu Anadolu bölgesinde seçilmiş belediyelere KHK’lar ile kayyım atanmasına da dikkat çekiliyor. Rapora göre seçim yoluyla göreve gelmiş 79  belediyeye kayyım atandı. Belediyeler merkezi hükümete bağlandı. Diyarbakır, Van, Şırnak, Mardin en çok kayyım atanan iller arasında yer aldı.

5 haber ajansı, 45 gazete, 30 TV kanalı kapatıldı

Dernek ve vakıfların dışında kanun hükmünde kararnameler ile haber ajansları, gazeteler, televizyon kanalları, radyo, dergi ve yayınevlerinin de faaliyetleri durduruldu. Mayıs 2017 itibariyle 6 haber ajansı, 45 gazete, 30 Televizyon kanalı, 19 dergi, 32 Radyo, 30 Yayınevi kapatıldı.

İhraçlara yapılan itirazlar ve yargı süreci

*IHOP Ohal Uygulamaları Durum Raporu

*İnteraktif Veri Görselleştirme Çalışması

*Veri Seti

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Veri Muhabiri - Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği (AVVGD) Yönetim Kurulu üyesi. Lisans eğitimini Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında tamamladı. Şu sıralar Kadir Has Üniversitesi'nde Yeni Medya bölümünde yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Veri gazeteciliği ve veri görselleştirme ile ilgileniyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.