İBB Hayvan Hakları Savunucusu Burak Özgüner’den Şikayetçi Oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) koordinatörü Burak Özgüner’den Kısırkaya Barınağı’na eleştirileri nedeniyle iftira ve hakarette bulunduğu ve kamu niteliğindeki meslek kuruluşlarının faaliyetlerini engellediği iddiasıyla şikayetçi oldu.

Bianet’te yer alan haberde, Özgüner’in yöneticileri arasında bulunduğu Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği, binlerce hayvan kapasiteli Kısırkaya barınağı projesinin mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle iptali için önce İBB’ye başvurmuş, talep reddedilince Temmuz 2014’te İBB’ye dava açmıştı. Özgüner’in de aralarında bulunduğu hayvan hakları savunucuları, 2014’ten beri Kısırkaya barınağının kapatılması için hem sokak eylemleri hem de hukuki mücadele veriyordu.

İBB, Özgüner’in “İBB’nin sahipsiz hayvanlara yönelik çalışmalarını göz ardı ederek kamuoyu nezdinde kurumu karalama ve suçlu gösterme gibi saiklerle ilgili birimin (Kısırkaya barınağı) toplama kampı olduğu, sokak hayvanlarına sokaklardan çöp toplamış gibi muamele edildiği iddiasını sosyal medya üzerinden sürdürdüğünü” söyledi.

İBB, Özgüner’in beyanlarını yayınlayan T24 ve İhlas Haber Ajansı’ndan da şikayetçi oldu.

İBB şikayetinde Özgüner’in barınak arazisinde tespit yaptırmadan “aleyhe kasıtlı ve yanlış yönlendirme yaptığını” söyledi.

Ancak İstanbul 6. İdare Mahkemesi Temmuz 2015’te verdiği kararda tesisin “kısmen mera, kısmen de korunacak kumsal ve sahil kumullu alanda yer aldığını” ve barınak inşaatının mevzuat hükümlerine açıkça aykırı olduğuna söylemişti. Ancak yürütmenin durdurulması ve ya projenin iptaline ilişkin bir karar çıkmamıştı.

Mahkeme, Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği’nin barınak projesinin iptal edilmesi için İBB’ye yaptığı talebin İBB’ce reddedilmesinin de hukuka aykırı olduğuna karar vermişti.

İBB’nin başvurusunu değerlendiren İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu, şikayet konusu haberin içeriğinde izlenen yasal süreçten bahsedildiğini ifade etti.

“Bir tüzel kişiliğe yönelik beyanlarla bu suçun işlenemeyeceği, kurumların bu suçun mağduru olamayacağı, eleştirilerin şikayete konu suçun unsurlarını oluşturmadığını” söyleyen savcılık, kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

İBB karara itiraz etti ancak İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği de itirazın reddine karar verdi.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.