Manchester’daki patlamada en az 19 ölü ve 50 yaralı var

Britanya’nın kuzey batısındaki Manchester kentindeki patlamada çok sayıda kişinin öldüğü belirtiliyor. Manchester polisi tarafından yapılan son açıklamada, en az 19 ölü ve 50 yaralı var. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. İkinci bir bombanın yakınlarda olduğu haberleri geliyor. İkinci bir bomba kontrollü bir şekilde patlatıldı. Manchester Catedrali’nin bahçesine konan bomba Arena’ya 50 metre uzaklıkta.

Amerikalı pop sanatçısı Ariana Granda’nın Manchester Arena’daki konseri esnasında meydana gelen patlamanın bir terör saldırısı olduğu belirtildi. Pazartesi akşamı 10.35’te yapılan bombalı saldırıda, çok sayıda çocuğun da, panikleyerek ailelerinden ayrıldığı belirtiliyor. Çok sayıda çocuk ve gencin katıldığı konserin bitmesine dakikalar kala yapılan saldırı sonrası yüzlerce polis ve ambulans aracı olay yerine sevk edilirken, terör uzmanı polisler bölgeye naklediliyor.

Londra’da da terör uzmanı polis bürosu acilen toplandı. İkinci bir bomba itimaline karşı patlamanın olduğu Manchester Arena’nın içine bamba uzmanı ekipleri girdi.

Toplam 21 bin kişinin katıldığı konserde çocuk ve gençlerin yoğun olduğu belirtilirken, saldırının bilet kontrol noktasında meydana geldiği söyleniyor. Konser bitiminde çıkış esnasında sorun olmaması için erken çıkmak isteyenlerin saldırıda etkilendikleri tahmin ediliyor.

Reuters haber ajansına konuşan görgü tanığı Catherine Macfarlane, “Dışarı çıkıyorduk tam kapının önündeyken çok büyük bir patlama yaşandı herkes çığlık atıyordu” dedi.

Macfarlane, patlama sesinin duyulmasıyla salondaki kalabalığın ‘panik halde çığlık atarak salondan çıkmaya çalıştığını’ söyledi.

Bir diğer görgü tanığı Robert Tempkin “Herkes bağırıp çağırıyordu, kaçışıyordu. Yerde ceketler, cep telefonları vardı. Bazıları kan gördüklerini söylüyordu, bazılarıysa balon veya hoparlörün patladığını söyledi” dedi.

Manchester’da yayımlanan Evening Standart gazetesi muhabiri Scheerhout, Twitter hesabından bölgeye yakın Wysthenshawe hastanesindeki Acil Servis çalışanlarının ‘çok sayıda yaralı beklediklerini’ yazdı.

Guardian gazetesi muhabiri Frances Perrauding de sosyal medyada paylaştığı videoda, bomba imha ekiplerinin de bölgeye intikal ettiğini aktardı.

Bölgeye yakın Katedral Bahçesi’nde şüpheli görünen bir düzenek olduğu gerekçesiyle kontrollü patlama yapıldı ancak yetkililer daha sonra ‘şüpheli görülen düzeneğin sahipsiz bırakılan kıyafet olduğunu’ açıkladı.

Manchester’da patlama sonrası konser için şehirde bulunanlara evlerinin kapılarını açanlar Twitter’da #RoomforManchester (Manchester için Oda) etiketi paylaştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.