ABD Senatosu’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup

Amerika Birleşik Devletleri Meclisi’nin yürütme kanadının en önemli 2’inci kanadı olan Amerikan Senatosu’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup yazıldı. Mektubun adres kısmına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çankaya’daki adresi yazıldı. Cumhuriyetçi senatör John McCain ve Demokrat Partili Dianne Feinstein imzasını taşıyan mektupta, Erdoğan’ın Beyaz Saray ziyareti sırasında yaşanan olaylarla ilgili, Erdoğan’ın korumaları eleştirildi.
Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberinde, ABD Senatosu’ndan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yazılan mektupta, “Bazı korumalarınızın Washington’daki Büyükelçilik Konutu önündeki hareketlerinden derin endişe duyuluyor” denildi. Barışçıl protestoya şiddetle karşılık verildiğine dikkat çekilerek şu çarpıcı ifadeler kullanıldı:

“Tıpkı hükümetinizin basına, azınlık gruplara ve siyasi muhaliflere tutumunu yansıtan bir davranıştı. Ve tamamıyla kabul edilemez bir davranıştır. Güvenlik ekibinizin üyeleri polis hattınızı kırarak, az sayıdaki protestocuya saldırdı. Bazı destekçileriniz ve korumalarınız şiddetli bir şekilde protestocular ve gazetecilerle çatıştı.”
Mektupta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumalarının protestoculara ve gazetecilere saldırısının basın özgürlüğünün korunması ve bütün ABD’liler tarafından kullanılan toplantı hakkının ihlali niteliğinde olduğunun altı çizilerek, “Ekibinizin ABD topraklarındaki bu ihlali sizin hükümetinizi yansıtıyor. Yaşanan olaylara ‘kör olarak’ bakamayız” ifadeleri kullanıldı.

Erdoğan’a, göstericilere saldıran koruma ekibini sorumlu tutma çağrısı yapıldı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.