Validen 84 gündür açlık grevinde olan Kemal Gün’e, oğlunun kemiklerini verme sözü

Dersim’de oğlunun cenazesini almak için 83 gündür açlık grevi yapan Kemal Gün’e, oğlunun kemikleri verilecek.

Tunceli Barosu Başkanı Barış Yıldırım yaptığı açıklamada, “bugün Tunceli Valiliği ile görüştüklerini, aynı zamanda Tunceli Belediye Başkanı da olan Tunceli Valisi Osman Kaymak’ın kemiklerin Gün’e verileceğinin sözünü verdiğini” ifade etti.

Bianet’te yer alan haberde, Dersim, Hozat’ta yapılan kazıda bulunan kemikler Malatya Adli Tıp Kurumu’na gönderilmişti. Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı ve ardından Valilik, kemiklerin belediyeye gönderilmek üzere yola çıktığını ifade etti.

Avukat Barış Yıldırım da kemikler Dersim’e ulaştığında Kemal Gün’e teslim edileceğini açıkladı.
Kemal Gün, açlık grevinin 83. gününde ve kemikler eline ulaştığında açlık grevini bırakacak.

Gün’ün avukatı Engin Gökoğlu, Kemal Gün’ün oğlu Murat Gün’ün kemikleriyle ilgili incelemenin tamamlandığını, Malatya Adli Tıp Kurumu’ndan birkaç gün içerisinde Dersim’e ulaşmasını beklediklerini söyledi.

Gün’ün talebinin yerine getirilmesi için Dersim’de, avukat Gökoğlu, Tunceli Baro Başkanı Barış Yıldırım, Diyarbakır Barosu Başkanı Ahmet Özmen ile Dersim CHP İl Başkanlığı, Ziraat Odası ve Ticaret Odasından temsilciler bir heyet oluşturdu.

Heyet geçen hafta Valilik ile görüştü, Vali Kaymak olayla ilgileneceğini ancak bu işin adli bir süreç olduğunu söyledi ve Başsavcılığı işaret etti.

Heyet bugün yetkililerle tekrar görüştü ve görüşme çıkışı bianet’e konuşan avukat Yıldırım, kendilerine, “kemiklerin aileye verileceğinin ifade edildiğini” açıkladı.

Kemikler Adli Tıp’tan başsavcılığa, oradan da belediyeye teslim edilecek. Belediye de kemikleri Kemal Gün’e teslim edecek.

Avukat Gökoğlu, “Kemal Gün’e durumu anlattık, verilen söz somut bir duruma dönüşene kadar bekleyeceğini söyledi” dedi.

“Kemikleri alıp cenazeyi defnedene kadar burada olacağız, emeği geçen herkese teşekkür ederiz Bu önemli bir kazanım, ciddi bir adım atıldı.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.