VakıfBank Kadın Voleybol Takımı Dünya Şampiyonu

VakıfBank Kadın Voleybol Takımı, Kadınlar Dünya Kulüpler Voleybol Şampiyonası finalinde Brezilya temsilcisi Rexona-Sesc’i 3-0 yenerek şampiyon oldu. Final karşılaşmaları Japonya’nın Kobe kentinde yapıldı. Türkiye finallere iki takımla katıldı.

Beş ülkeden 8 kulübün yer aldığı turnuvada iki grup bulunuyordu. VakıfBank A Grubu’nda, Dinamo Moskova (Rusya), Hisamitsu Springs (Japonya – ev sahibi) ve Güney Amerika şampiyonu Rexona-Sesc Rio (Brezilya) ile mücadele etmişti. Bu yıl finallere özel davet alan özel davet alan son 2 yılın şampiyonu Eczacıbaşı VitrA ise B Grubu’nda Asya şampiyonu NEC Red Rockets (Japonya), Volei Nestle Osasco (Brezilya) ve Volero Zürih (İsviçre) mücadele etti.

VakıfBank grubunda birinci oldu; Eczacıbaşı VitrA ise ikinci olmuştu. İki takım 13 Mayıs Cumartesi günü yarı finalde karşılaşmış; karşılaşmayı 3-1 VakıfBank kazanmıştı.
2013’te de bu organizasyonda mutlu sona ulaşan VakıfBank, tarihinde ikinci kez dünya kulüpler şampiyonu oldu.

Sarı-siyahlı takım, bu sezon CEV Şampiyonları Ligi’nin ardından ikinci uluslararası kupayı Türkiye’ye getirdi. VakıfBank ayrıca müzesine 7. uluslararası kupasını da (3 Şampiyonlar Ligi, 2 Dünya Kulüpler Şampiyonası, birer Avrupa Challenge Kupası ve Avrupa Top Teams Kupası) götürdü.
Geçen yıl peş peşe 2. şampiyonluğunu elde eden Eczacıbaşı VitrA, kupayı iki kez kazanan ilk kulüp olmuştu. 2010’da Fenerbahçe, 2013’te VakıfBank, 2015 ve 2016’da da Eczacıbaşı VitrA ile şampiyon olan Türkiye, dört altın madalyayla Kadınlar Dünya Kulüpler Voleybol Şampiyonası’nın en başarılı ülkesi unvanını elinde tutuyor.

Yorumlar

yorumlar

Post source : aa, bianet, dağ medya

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.