Görme Engelliler e-YDS’ye Girebilecek

ÖSYM’nin düzenlediği Elektronik Yabancı Dil Sınavı’na (E-YDS) bundan sonra görme engelli bireyler de girebilecek.  Eğitimde Görme Engelliler Derneği’nin mücadelesi sonucunda bilgisayar ortamında yapılan sınavda sistemin ekran okuyucu yazılımlara uyumu sağlandı.

Görme engelliler, merkezi sistem sınavlarında kendilerine soruları okuyan eğitimsiz okuyucular nedeniyle büyük mağduriyetler yaşıyor. Engelliler, bu sorunu yıllardır gündeme getiriyor ve çözümün gelişen teknoloji sayesinde bilgisayarlı sınav sisteminde olduğuna dikkat çekiyor.

E-YDS, ÖSYM tarafından yılda dört defa, bilgisayar ortamında düzenlenen bir yabancı dil sınavı. Ancak yaklaşık 3 yıldır açık olan bu sınava, engelli bireyler gerekli düzenlemeler sağlanamadığı için alınmıyordu.

Elektronik olmayan ve yılda iki defa yapılan YDS sınavına da ekleyince, bir engelli yılda sadece iki kez sınava girebiliyorken, engelli olmayan biri aynı sınava yılda altı kez girebiliyordu.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://www.verigazeteciligi.com/solo-proje-turkiyede-gorme-engellilere-ozel-egitim-veren-sadece-17-ilkokul-var/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.