Erdoğan Amerika’ya Gitti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçilmesinin ardından ilk kez ABD Başkanı Donald Trump’la yarın yüz yüze görüşecek. İkilinin önündeki zorlu konular bulunurken görüşmeden nasıl bir sonuç çıkacağı merak konusu.

Beyaz Saray açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 16 Mayıs’ta ABD Başkanı Trump tarafından ağırlanacağı duyurulmuştu. Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer adıyla yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verilmişti: “Görüşmede iki lider, ikili ilişkilerin nasıl daha da güçlendirileceğini ve terörizmin her türüne karşı koymada işbirliğimizin nasıl derinleştirileceğini ele alacak.”
Ancak bu görüşmenin ana konusunu ABD’nin YPG’ye Türkiye’nin itirazlarına rağmen verdiği ağır silah desteği oluşturacak. İkincisi ise Fethullah Gülen’in iadesi olacak.
Birgün’de yer alan haberde, Erdoğan, Çin ziyaretinden önce yaptığı açıklamada, “Trump’la görüşmemiz virgül değil, nokta mesafesinde olacak” demişti.

Yabancı basın da merakla beklenen Erdoğan-Trump görüşmesine dair yorumlar yapıyor. Birkaç gün önce Foreign Policy dergisinde yayımlanan bir makale, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı ABD ziyaretini ele almış, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Suriye’de Rakka operasyonunun YPG ile birlikte yapılmasına karar verildiğini Erdoğan’a bu ziyarette bildireceği iddia iddia etmişti.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.