Assos Antik Kenti’ndeki Üç Katlı Otel İnşaatı Durduruldu

Çanakkale’nin arkeolojik ve kentsel sit alanı Assos’ta bir şahıs tarafından yaptırılan üç katlı otel, projeye aykırı uygulamalar yüzünden durduruldu.

Çanakkale’nin arkeolojik ve kentsel SİT alanı Assos’ta bir şahıs tarafından yapılan ve antik kentin dokusunu bozduğu gerekçesiyle yöre halkının durdurulmasını talep ettiği otel inşaatı Koruma Kurulu’nun onaylı projesine aykırı uygulamalar yapıldığı gerekçesiyle mühürlendi.

 

Koruma ilkelerine, civardaki yapılaşma kimliğine ve kentsel mirasa aykırı olarak inşa edildiği belirtilen otel projesine yöre halkı ve Türkiye’nin birçok kesiminden insan tepki göstermişti.

Yöre halkı birer itiraz dilekçesi hazırlayarak İl Özel İdaresi’ne yollamış ve dilekçede otelin emsali olmayan aslına aykırı üç katlı standart dışı büyüklükte betonarme, balkonları olan, tarihi ve doğal dokuya tamamen aykırı, köyün girişindeki tarihi ve doğal görünümünü bozan büyüklük ve nitelikte olduğu belirtilmişti.

Dilekçede otele ilişkin yapı koruma ilkelerine açık aykırılıklar içerdiği, Behramkale köyü yapı ölçeğiyle uyumsuz olduğu, Behramkale köyünün topografik yapısını bozacak şekilde inşa edildiği dile getirilmişti.
Antik kentte bulunan oteli dün ve bugün inceleyen İl Özel İdaresi’ne bağlı Koruma Uygulama ve Denetim Büroları (KUDEB) ile İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri inşaat hakkında tutanak tuttu.

Edinilen bilgilere göre otel inşaatında Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onayladığı projeye aykırı uygulamalar yapıldığı tespit edildi.
Müze yetkilileri olmadan izinsiz kazının yapıldığı, otel inşaatının bodrum katında onaylı projeye aykırı uygulamalar yapıldığı ve taban oturumu genişliğinin onaylanan ölçüden fazla olduğu da tutanaklara yansıdı.

Söz konusu inşaatın yapılan tespitler ve tutulan tutanaklar doğrultusunda İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü yetkilileri tarafından mühürlendiği öğrenildi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.