Volkswagen dizel soruşturmasındaki verileri paylaşmıyor

Alman otomotiv devi Volkswagen yatırımcılar tarafından dizel emisyonu skandalına yönelik önemli bir soruşturmanın sonuçlarını yayınlaması isteğini reddederek, yasal nedenlerden dolayı bunu yapamayacağını söyledi.

Yatırım danışmanlık firması Hermes EOS Salı günü yaptığı bir açıklamada, ABD’li hukuk firması Jones Day tarafından yapılan bir incelemenin sonuçlarının açıklanmasının, Volkswagen’in (VW) şimdiye kadar yaşadığı en büyük şirket krizini arkasında bırakabileceğini belirtti.
VW Başkanı Hans Dieter Poetsch, şirketin hissedarlarıyla yaptığı yıllık toplantıda, “Jones Day tarafından hazırlanan yazılı bir sonuç raporu yok ve olmayacak” dedi.

Yaklaşık 3 bin hissedarın katıldığı toplantıda konuşan Poetsch, “VW’nin böyle bir raporu yasal nedenlerden dolayı açıklayamayacağı konusunda anlayışınızı bekliyorum” dedi.

VW ilk yaptığı açıklamada yatırımcıların Jones Day tarafından hazırlanan ve ABD’li yetkililerle varılan 4.3 milyar dolarlık anlaşmanın temelini oluşturan raporu açıklayacağı sözü vermişti fakat bu sözü sonradan terk etti.

Şirket açıklamasında raporda yer alan içeriğin Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan “durum açıklaması” raporunun içine konulduğunu ve anlaşmanın şartlarından birisi olarak ayrı bulgular yayınlayamayacağını belirtti.
Kaynak: Reuters

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.