Murat Aksoy, Atilla Taş ve tutuklu gazeteciler için yapılan itiraza ret

İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği  Atilla Taş, Murat Aksoy ve diğer tutuklu gazeteciler için yapılan itirazları ‘yasaya aykırı bir yön yok’ diyerek reddetti.

‘FETÖ’nün medya yapılanmasına yönelik olduğu açıklanan soruşturma kapsamında tutuklandıktan sonra serbest bırakılan ancak daha sonra tekrar gözaltına alınan aralarında Şarkıcı Atilla Taş ve Murat Aksoy’un da bulunduğu gazetecilerin tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi.

İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği tutuklu gazeteciler için yapılan tüm itirazları  “Verilen kararda usul ve yasaya aykırı bir yön bulunmadığından itirazların ayrı ayrı reddine” diyerek tüm itirazları reddetti ve gazetecilerin tutukluluğunun devamına hükmetti.

Yapılan başvuruların reddedildiğini sosyal medya hesabından duyuran  Prof. Dr. Yaman Akdeniz, İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin itirazları ‘basmakalıp’ ifadelerle reddettiğini belirterek, “İstikamet Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi” diye yazdı.
Ne olmuştu?

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ‘FETÖ’nün medya yapılanması soruşturması kapsamında aralarında Atilla Taş ve Murat Aksoy’un da bulunduğu 26 kişi tutuklanmıştı. Toplam 29 kişi hakkında dava açılmıştı. 29 kişi, 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde iki hafta önce ilk kez hakim karşısına çıkmış, 5 gün süren duruşmaların ardından duruşma savcısı 13 kişinin tahliyesini talep etmişti. İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi de 21 kişinin tahliyesine karar vermişti.
Ancak üst mahkeme 8 kişinin tahliyesine itiraz ederken Başsavcılık da, 13 kişi hakkında darbe soruşturması başlatmıştı. 8 kişi cezaevinden çıkamazken, 13 kişi ise yeni soruşturma kapsamında tekrar gözaltına alınarak emniyete götürülmüş, tahliye kararı veren İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti ile duruşma savcısı HSYK tarafından açığa alınmıştı. Yeniden gözaltına alınan 13 isimden aralarında Atilla Taş ve Murat Aksoy’un da bulunduğu 13 kişiden 12’si yeniden tutuklanmış, biri ise serbest bırakılmıştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.