Erdoğan, fiili olarak üyeliğini sürdürdüğü AKP’ye dün resmen üye oldu

Cumhurbaşkanı seçildiği günden beri ‘tarafsızlık’ üzerine ettiği yemini hiçe sayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa referandumu kesin sonuçlarının açıklanması ardından dün kurucu lideri olduğu AKP’ye resmen üye oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün öğlen saatlerinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan çıkarak AKP Genel Merkezi’nde yapılan törene katıldı. Erdoğan’ın Saray’dan çıkışından AKP’ye gidişini televizyonlar canlı yayınladı.

Gül ve Arınç yoktu

Törene Erdoğan’ın görevden aldığı eski başbakan Ahmet Davutoğlu katılırken 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Meclis başkanı Bülent Arınç katılmadı.

Törende konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, “Bugün bir tarihi yaşıyoruz” dedi. Ardından Erdoğan, üye formuna imzayı atarak AKP’ye üye oldu. Bu imzayla beraber Erdoğan, yaklaşık üç yıl sonra AKP’ye geri dönmüş oldu.

Kürsüye çıkmadan önce ağlayan Başbakan Binali Yıldırım, yaptığı konuşmada ise, “Özlemek, yılları, ayları, saatleri izlemektir. Gelecekse beklenen, beklemek güzeldir. İşte, beklenen an sayın cumhurbaşkanımız, kurucu genel başkanımız, bugün yuvaya, kurucusu olduğu AK Parti’ye tekrar dönüyor” dedi.

Erdoğan’ın üyeliğini “çok partili hayata geçiş gibi önemli bir olay” olarak tanımlayan Başbakan, “Bugün Türk siyaseti ve demokrasisi için tarihi bir gün. Ülkeyi yönetenleri, milletin ve siyasetin üstünde görme anlayışı sona ermiştir. Hoş geldiniz. Aslına bakarsanız ev sahibine ‘Hoş geldiniz’ demeye gerek yok” diye konuştu.

21 Mayıs’ta yapılacak olan AKP olağanüstü kongresine Erdoğan’ı genel başkan olarak önereceklerini söyleyen Yıldırım, “Şimdiden hayırlı, uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Yıldırım’dan sonra kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan da, “Aslında bu sadece resmi bir ayrılıktı, mevzuat gereğiydi. Gönlümüz hep beraber oldu. Anayasa gereği ayrılmak zorunda kaldığım partime, yuvama, sevdama, aşkıma yeniden döndüm” dedi.

“Bazıları sanıyor ki mesele şahsımızdır, mesele hükümetimizdir, partimizdir” diyen Erdoğan, “Mesele ülkemizdir, milletimizdir, devletimizin ta kendisidir, bağımsızlığımızdır, hedeflerimizdir, iddialarımızdır” iddiasında bulundu. Erdoğan, “Bozgunculuğa sapmayan her insanımızın başımızın üstünde yeri vardır” diye konuştu.

Erdoğan konuşmasında, parti içi muhalefete de mesaj veren ifadeler kullandı. Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim kardeşliğimiz, rüzgara göre yol değiştirmez. Bu partiye sırtını dönüp de iflah olan kimse görülmemiştir” dedi.

Konuşmasında Avrupa Birliği ve Suriye konularına da değinen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

AB’nin müzakereler için yeni fasıllar açmak dışında bir seçeneği yok. Açmazsanız da güle güle. Sözlerinizi yerine getirmediğiniz, yeni fasıllar açmadığınız sürece sizinle konuşacak bir şeyimiz yok.

PYD ve YPG’nin Suriye’deki heveslerini kursaklarında bırakacağız. Gerekirse kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.