Türkiye’nin ilk vegan festivali Didim’de düzenlendi

İki gün süren Türkiye’nin ilk vegan festivali  yarın sona eriyor. Didim Belediyesi ve Türkiye Vegan ve Vejetaryenler Derneği İşbirliği ile Didim’de düzenlenen festival veganlığın 3 temel etkisi, “Etik, Ekolojik ve Sağlık” üzerinde duruyor .Festivalin ilk gününde sivil toplum kuruluşları, dernekler ekoloji çevre ile ilgili konularda paneller düzenleyerek, söyleşi verdiler


Didim -Aydın

Dağ Medya da festivalde stant açarak hayvanlara yönelik şiddetin görünürlüğü için geliştirilen veritabanı hakkında ziyaretçilere bilgi verdi.

Gün boyunca müzik dinletisinin olduğu festivalde atalık tohum dağıtımı, stant ziyaretleri, atölyeler düzenlendi. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden en az 10 bin kişinin ziyaret ettiği belirtilen festival de çikolata, ekmek, zeytinyağı, permakültür, doğal sabun gibi atölyeler düzenlendi.

Gıda, kozmetik ve giyim firmaları vegan ürünlerini stantlarında tanıtarak, yerel otlarla yapılan yemekler sunuldu.  Yetişkin atölyesi, çocuk atölyesi, müzikli çocuk oyunu, raw food yemek sunumları yapıldı.

Festvalin öğleden sonraki bölümü oturumlarla devam etti. Kanal D’den Emin Çapa, İTÜ Maden Fakültesi’nden Prof. Dr.Orhan Kural, Hayvanlara Adalet Platformu’ndan Av.Barış Karlı,Sağlık Yaşam Danışmanı Gül Kaynak, Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Kınıklıoğlı  konuşma yaptılar.

Veganlardan tepki: Hayvanlara yönelik şiddet yeterince görünür kılınmadı
Festivalin ilk günün sonunda ön gruplar ve ardında sanatçı Zeynep Casalini’nin sahne alması ile son buldu.  İkinci günde de AVVGD’ stant açarak dernek tanıtımı ve üyelik şartlarnı ziyaretçilerle paylaştı. Günün devamında  Dr. Mutse Banzragch, Zülal Kalkandelen, Öykü Büyükdere, Dr.Nilgün Eröztür, Kevser Başkara ayrı oturumlarla konuşma yaptılar.  Ağırlıkta vegan ürünlerin tanıtıldığı ancak hayvanlara yönelik şiddetin yeterince görünür kılınmadığı üzerine de eleştiriler yapıldı.
Dağ Medya ekibi festival boyunca yaklaşık 50’nin üstünde kişiye projeyi tanıtarak destek olmak isteyenlerin taleplerini alarak, hayvanlara yönelik faaliyetlerinde ortak hareket edebileceklerinin bilgisini verdi.  Festival NirvanBilirMul grubunun konseriyle sona erdi.  http://didimvegfest.com/

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.