Hamas’tan yeni siyaset belgesi

Hamas yeni siyaset belgesini açıkladı. Buna göre, Hamas’ın 4 Haziran 1967 sınırları içinde bir Filistin devletinin kurulmasını ortak ulusal uzlaşı formülü olarak gördüğü belirtiliyor. Ayrıca Hareket, önceki sözleşmesinden farklı olarak kendisine getirdiği yeni tanımda “Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın bir kanadı olduğu” ifadesine yer vermiyor.

Gazze yönetiminin başındaki Hamas’ın yeni siyaset belgesi, Katar’ın başkenti Doha’daki basın toplantısında örgütün siyasi lideri Halid Meşal tarafından açıklandı.

Belgede 2007’den bu yana Gazze Şeridi’nde yönetimde olan Hamas ilk kez, 1967 sınırları içerisinde kurulacak bir Filistin Devleti’ne destek vereceğini açıkladı.

İsrail, 1967’de Mısır, Ürdün ve Suriye ile yaptığı savaşın sonucunda Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs’ü ele geçirmiş, 2005’te Gazze’den çekilmişti.

‘İsrail’in yok edilmesi’ için yaptığı çağrıyı da geri çekeceğini açıklayan Hamas, yine de İsrail devletinin var olma hakkını reddetmeye ve ona karşı “silahlı mücadeleyi” savunmaya devam edeceğini açıkladı. Meşal çekişmelerinin Yahudilerle değil, “Siyonist işgalcilerle” olduğunu belirtti.

Yeni belgede Hamas’ın kurucu sözleşmesinde bağlılık bildirdiği Müslüman Kardeşler’in adı ise geçirilmedi. Yeni belge, Hamas’ın 1988’de yayımladığı kuruluş sözleşmesinden sonra yayımlanan ilk siyasi belge.

İsrail hükümeti ise belge açıklanmadan önce çıkan haberler üzerine “Hamas dünyayı kandırmaya çalışıyor” açıklamasını yapmıştı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun sözcüsü David Keyes, “Terör tünelleri açıp İsrailli sivillere binlerce roketle saldırıyorlar. Gerçek Hamas budur” dedi.

Hamas’ın bu girişiminin, Müslüman Kardeşleri ‘terörist bir örgüt’ olarak kabul eden Mısır’ın yanı sıra Körfez ülkeleri ve Hamas’ı ‘terör örgütü’ olarak sınıflandıran Batılı ülkelerle ilişkileri iyileştirme amacı taşıdığı yorumları yapılıyor.

Hamas Sözcüsü Fevzi Barhum, yeni siyasi belgenin kendilerine dış dünya ile ilişki kurma şansı tanıyacağını belirtti: “Dünyaya mesajımız şu: Hamas radikal değil. Biz faydacı (pragmatik) ve uygar bir hareketiz. Yahudilerden nefret etmiyoruz. Sadece topraklarımızı işgal eden ve insanlarımızı öldürenlerle savaşıyoruz”.

Yorumlar

yorumlar

Post source : bbctürkçe

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.