Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün AKP’ye üye oluyor

Referandumun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün AKP’ye dönecek. Erdoğan’ın konvoy eşliğinde partiye gitmesi ve bugün ilk grup konuşmasını yapması bekleniyor. Erdoğan, 1960 darbesine kadar görev yapan Celal Bayar’ın ardından partili ilk cumhurbaşkanı olacak.

AKP MYK ve MKYK dün Erdoğan’ın partiye üyeliği ve Olağanüstü Genel Kurul gündemiyle toplandı. Toplantıda Erdoğan’ın partiye yeniden üyeliğinin MKYK’nın bütün üyelerinin oybirliğiyle onayladığı açıklandı. Erdoğan’ın partiye dönüşüyle ilgili detayların da görüşüldüğü MKYK’da beklendiği gibi 21 Mayıs’ta Olağanüstü Genel Kurul’un toplanması kararı çıktı. AKP Sözcüsü Yasin Aktay, “Cumhurbaşkanının seçildiği günden itibaren partisi ile ilişkisinin kesilmesini gerektiren maddenin kaldırılması ile birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızın kurucusu olduğu, aynı zamanda liderliğini yapmakta olduğu partisi ile ilişkisinin ihya edilmesi amacı ile Sayın Başbakanımızın yaptığı davete icabeten Sayın Cumhurbaşkanımızın partimizle ilişkisinin üyeliğinin ihya edilmesine ilişkin MKYK’nın tüm üyeleri bu kararı oybirliğiyle onaylamış oldu. Parti genel merkezinde düzenlenecek törenle üyeliği ihya edilecek” dedi.

Hürriyet’in aktardığına göre, törene kurucu üyelerin, MKYK üyelerinin, milletvekillerinin, merkez demokrasi hakem kurulu, merkez disiplin kurulu, genel merkez siyasi etik kurulu, genel merkez kadın ve gençlik kolları üyeleri ile Cumhurbaşkanlığı’ndan misafirlerin katılacağını da belirten Aktay, 10. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun törene davetli olup olmadığına ilişkin soruyu ise “Bu kategoriye kim giriyorsa herkes davetli. Şahıs olarak herhangi bir kişiye özel bir davet yok. Bu bir parti toplantısı olacak” diyerek yanıtladı. Bu yanıtla, AK Parti kurucu üyeleri arasında ve bu kurullarda da yer almayan Gül’ün davet edilmediği, Davutoğlu’nun ise törene milletvekili sıfatı ile çağırıldığı ortaya çıktı.
Erdoğan düzenlenecek törende üyelik formunu imzalayarak partiye dönecek. Yakasında Türk bayrağı rozeti taşıyan Erdoğan’ın, parti rozeti takmayacağı öğrenildi. Erdoğan’ın partiye üyelik töreni nedeniyle Başbakan Binali Yıldırım’ın her hafta Meclis’te düzenlediği grup toplantısı da bugün Genel Merkez’de yapılacak. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı’ndan konvoy eşliğinde AKP’ye gelmesi planlanıyor. Genel Merkez’deki çok amaçlı salonda yapılacak toplantıda 15 yıllık icraatlarla ilgili bir sinevizyon gösterisi olacak.
Üyelik kaydının tamamlanmasının ardından Erdoğan’ın parti grubuna konuşması da bekleniyor. 10 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından partisine veda eden Erdoğan, 21 Mayıs’ta tekrar genel başkanlık koltuğuna oturacak. Erdoğan, böylece hem Cumhurbaşkanı hem AK Parti Genel Başkanı sıfatını taşıyacak. Erdoğan’ın parti üyeliğine ilişkin tören öncesinde dün Cumhurbaşkanlığı korumaları ve protokol ekibi, AK Parti Genel Merkezi’ne gelerek inceleme yaptı. Erdoğan’ın gireceği protokol kapısından tören salonuna kadar detaylar değerlendirildi

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.