Su parkına kapatılan kutup ayısı depresyona girerek öldü

Geçtiğimiz hafta San Diego SeaWorld su parkında esaret altında tutulan kutup ayısı Szenja, parktaki tek türdeşi ve arkadaşı Snowflake hayvanat bahçesine satıldıktan sonra ağır depresyona girdi. Kısa bir süre sonra da hayatını kaybetti.  

Szenja 2 aydır yapayalnızdı: Su parkında tutulan diğer kutup ayısı ve tek arkadaşı Snowflake, şubat ayının sonunda çiftleştirme amacıyla Pittsburgh’daki hayvanat bahçesine satılmıştı. Snowflake’in geri dönüş tarihi belli değildi.

SeaWorld su parkı yetkilileri, tek arkadaşı parktan götürüldükten sonra Szenja’nın halsizleştiğini, iştahını kaybettiğini belirttiler.

Yetkililer, Szenja’nın ölüm nedeninin tüm detaylarıyla birkaç hafta içinde anlaşılabileceğini, ancak kutup ayısının ileri derecede depresyondan öldüğünü söylüyorlar.
Szenja, tüm hayatı boyunca esaret altındaydı. 1995 yılında Almanya’daki bir hayvanat bahçesinde doğdu, 2 sene sonra  Yaban Kutup Sergisi (Wild Arctic Exhibit) açılınca SeaWorld’e getirildi.

Kutup ayıları, yaban hayatında 25 ila 30 yıl arasında yaşayabiliyor. Doğal yaşam alanları ise, kutup daireleri. Büyük buz kütleleri üzerinde dolaşarak yaşıyorlar.

ABD’nin batı yakasında, ılıman iklimin hâkim olduğu San Diego’daki iklim koşulları kutup ayılarının yaşaması için uygun değil. Bu koşullar altında tecrit edilmek ve gösteri amaçlı yapay parklara hapsedilmek ise, onlar için ölümden beter.

Yaban hayatından koparılan hayvanlar, beton zemin üzerinde demir kafeslerin ardında bir yaşama zorlanıyorlar. Aşırı miktarda antidepresan verilerek sakinleştiriliyorlar.
Hayvanat bahçelerine kapatılan ve su parklarında çalıştırılan yaban hayvanları, stres altında, yalnız ve depresyonda bir hayat geçiriyorlar.
Hayvanat bahçeleri ve yunus parklarına karşı mücadele giderek güçleniyor.

Tüm dünyada su parkları zincirlerinin sahibi ve işletmecisi olan SeaWorld, 2016 yılında orka (katil balinaların) esaret altında üretilmesine son verdiklerini açıklamıştı.
Ocak 2017’de de SeaWorld San Diego, orka performanslarını sonlandırdığını açıklamıştı. Bu performanlarda, esir balinalar parktaki izleyicilerin önünde akıl almaz hareketler yapmaya zorlanıyor, bu doğrultuda disiplinli eğitimlere ve yapay koşullandırmalara tabi tutuluyordu.

Yıllar içinde hayvanat bahçeleri, su parkı ve yunus parklarındaki korkunç ölümlerin daha yaygın olarak bilinir hale gelmesiyle bu tür eğlence merkezlerine ilgi giderek azalıyor.

Türkiye’de de hayvan özgürlüğü aktivistlerinin ve Yunuslara Özgürlük Platformu’nun yürüttüğü mücadeleler sonucu 4 tane yunus parkı kapatılmıştı. Hâlâ faaliyette olan ve hayvanların esir tutulduğu yunus parkları var.

Yorumlar

yorumlar

Post source : Kırmızı tilki

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.