1 Mayıs Günü| İstanbul Valiliği: 207 kişi gözaltına alındı

1 Mayıs dolayısıyla Taksim Meydanı’na çıkmak isteyenler polis müdahalesi ile karşılaştı. Şu ana kadar 150’nin üzerinde kişi gözaltına alındı. İstanbul Valiliği ise bu sayının 207 olduğunu açıkladı.

1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla bu yıl da kutlamaların Taksim Meydanı’nda yapılmasına izin verilmemişti.

Taksim Meydanı ve Taksim’e çıkan yollar sabahın erken saatlerinde kapatılmıştı. 2 kişi ise kapatılan Taksim Meydanı’nda pankart açtı.Mücadele Birliği pankartı açarak “Yaşasın 1 Mayıs” sloganı atan Pınar Kara ve Gamze Nihal İyidoğan, gözaltına alındı.

1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’na çağrı yapan demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilere Gayrettepe’de polis müdahalesi gerçekleşti. Müdahalenin ardından ara sokaklara dağılanlar tekrardan Taksim’e çıkmaya çalıştıkları sırada polis müdahalesine bir kez daha maruz kaldı.

Kitleyi dağıtan polis, onlarca kişiyi gözaltına aldı. Şu ana kadar en az 72 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’na çağrı yapan Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Beşiktaş’ta buluşarak Taksim’e yürümek istedi.

Barabaros Bulvarı üzerinde pankartla yürüyüşe geçen HKP üyelerine polis müdahale etti ve yaklaşık 25 kişiyi gözaltına aldı.

1 Mayıs’ta Taksim’e çıkmak isteyen Devrimci Anarşist Faaliyet’ten iki kişi Zincirlikuyu’da bulunan Astoria AVM önünde gözaltına alındı.

Polisin yaptığı arama sonucu üzerilerinde “pankart bulunduğu” gerekçesiyle gözaltına alınanların isimleri şöyle: Pelin Derici ve Furkan Çelik.

Talimhane üzerinden Taksim Meydanı’na çıkan Devrimci Gençlik dergisi okurlarına polis müdahale etti.

Üzerlerine “Taksim yasağına hayır” yazılı önlükler giyen grup, “Taksim yasağına hayır, yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankartı açtıkları sırada gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların isimleri şöyle: Ferhat Ateş, Mahmut Koçyiğit, Ezgi Ertürk, Elif Üçerli, Ahmet Ediz Kankur, Metin Coşkun, Derya Acar.

Beşiktaş Barbaros Bulvarı’ndan Taksim’e yürümek isteyen Hayır’dan Sonra grubu da engellendi. Gruptan 20 kişi gözaltına alındı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gençlik Kolları’ndan bir grubun, CHP Beşiktaş ilçe binası önünde 1 Mayıs kutlaması için oturma eylemi yapmak istedi.

Gruba polis müdahalesi gerçekleşti. Avukat Efkan Bolaç’ın aktardığı bilgiye göre 14 kişi gözaltına alındı. Mücadele Birliği üyeleri bir kez daha Taksim Meydanı’na çıkmak isterken gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 9 Mücadele Birliği üyesinden ismi öğrenilenler şöyle: Hasan Kaskir, Nurten Karahanvi, Muhammet Hizmetçi, Yilmaz Ekşi. İstanbul Valiliği, saat 13.38 itibariyle 207 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.1 Mayıs Kriz Masası ise 14.45 itibariyle gözaltı sayısının 156’ya ulaştığını kaydetti.

Öte yandan hiçbir siyasi parti ve sendikanın meydana girmesine izin verilmezken, hükümete yakınlığıyla bilinen Hak-İş, polis eşliğinde sabah saatlerinde Taksim Meydanı’na girdi.

Meydanda bulunan Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakan Hak-İş üyeleri, “Taksim 1 Mayıs alanıdır” şeklinde slogan attı. Yaklaşık yarım saat bariyerlerin dışında bekleyen Hak-İş üyeleri, daha sonra sloganlarla alandan uzaklaştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.