Son erkek kuzey beyaz gerdanı Tinder’da eş arıyor

Dünya üzerinde yaşayan son erkek kuzey beyaz gergedanı ‘Sudan’ çöpçatanlık uygulaması Tinder’dan kendisine ‘eş’ arıyor. ‘Ogilvy Arica’ iletişim ajansından Matthieu Plassard, Sudan için açtıkları Tinder profilinin 190 ülkede,40 dilde yayınlanacağını belirterek “Tinder ilk kez böyle bir şey yapıyor” dedi.

BBC’de yer alan habere göre Kenya’daki ‘Ol Pejeta Koruma Bölgesi’nde yaşayan ve gözlem altında tutulan Sudan, 43 yaşında ve hiç yavrusu olmadı. Daha önce hayattaki son 2 dişi kuzey beyaz gergedan ile çiftleştirme çabaları da başarısız oldu. Bu nedenle gergedanın bakımından sorumlu olan ekip Sudan’ın spermlerini kullanarak tüpte dölleme (IVF) işleminin maliyetini karşılayabilmek için fon arıyor.
Tinder’da Sudan’ın profil sayfasına girerek beğenme anlamına gelen ‘sağa kaydırma’ işlemini yapanlar Sudan için yardım toplanan bir sayfaya yönlendiriliyor. Yapay döllenme işlemi için 10 milyon dolara ihtiyaç olduğu belirtiliyor. Eğer her şey yolunda giderse bilim insanları yapay dölleme ile 5 yıl içinde 10 üyeli bir kuzey beyaz gergedan sürüsü oluşturmayı umuyor.
Sudan’ın profil sayfası oldukça esprili hazırlanmış. Sayfada “Fazla ileri gitmek istemiyorum ama gerçekten de türümün kaderi bana bağlı. Baskı altında iyi performans gösteriyorum. Eğer önemliyse 1.83 cm boyunda ve 2268 kiloyum” ifadeleri yer alıyor.

Kuzey beyaz gergedanlar, Orta Afrika’daki vahşi doğada hayatta kalabilen ender gergedan türlerinden biri olarak görülüyordu ancak boynuzları nedeniyle avcıların hedefi haline gelince sayıları hızla azaldı

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.