Arjantin Orangutan Sandra’nın ardından bu kez tutsak şempanze Cecilia’yı insan olmayan birey kabul etti

Arjantinli bir yargıç, hayvanat bahçesine hapsedilen tutsak bir şempanzenin hayatını kökten değiştiren bir karar aldı. Mendoza Hayvanat Bahçesi’nde bir kafesin içinde tek başına esaret altında tutulan ve Cecilia adı verilen şempanze, Arjantin’de hayvan hakları adına çalışmalar yürüten AFADA’nın açtığı dava sayesinde ‘insan olmayan birey’ ilan edildi. 2014 yılında da Orangutan Sandra, Arjantin tarafından bir “kişi” olarak görülmesini hükmetmişti.

‘Doğuştan gelen hakları’ resmen tanınan Cecilia, 5 Nisan’da Great Ape Project (GAP) Brazil tarafından yönetilen yaban hayat koruma alanı Sanctuário de Sorocaba’ya getirildi. Bu kararın, esaret altına alınan hayvanlar için de bir örnek teşkil etmesi bekleniyor.

Nonhuman Rights Project (NhRP) ekibinin GAP Brazil çalışanlarıyla yaptığı ve Yunuslara Özgürlük Platformu’nun çevirdiği röportaj, hayvan esaretinin sonlandırılması ve yasal düzeyde hayvanların neden insan olmayan bireyler olarak kabul görmesi gerektiğini açıkça ortaya koyuyor.

Cecilia’nın, koruma alanına geldiğinden beri gayet iyi durumda olduğunu belirten GAP Brazil çalışanları Cecilia’nın durumuyla ilgili şöyle konuştu: “Onunla ilgilenen ekibimiz büyük bir sabırla onun yeni çevresine uyum sağlayabilmesi için çalışıyor. Esaret altındayken kapalı bir alanda ve milyonlarca ziyaretçinin önünde son derece kısıtlı bir hayatı vardı. Şimdi ona her şeyi yeniden öğretmeye çalışıyoruz. Örneğin yeniden muz yemeyi öğreniyor çünkü hayvanat bahçesindeyken ona hazır turunçgiller ve üzüm veriliyordu. Hala uzaktan gelen motor ve traktör seslerinden korkuyor. Alışması bir süre alacak. Fakat şu anda çimlere basmanın, çok daha geniş bir alanda yürüyüp koşmanın ve toprağa basmanın mutluluğunu yaşıyor. Aynı zamanda diğer komşu şempanzelerin refakatinde koruma alanında çalışan ekibimize alışmaya çalışıyor. Veteriner ve bakıcılardan oluşan ekibimize güvenmesi için çabalıyoruz. Çalışanlarımız bu süreçte ona protein olarak daha zengin gıdalar veriyor ve iyi beslenmesine yardımcı oluyor. ”

Çalışanlar ayrıca “Cecilia’nın esaretini sonlandıran mahkeme kararı ve koruma alanına transferi özünde basit bir kurtarma öyküsü değil. Aynı zamanda insan olmayan bir hayvanın bir ‘eşya’ veya ‘nesne’ olmadığının, doğuştan gelen hakları olan ‘birey’ olduğunun kanıtı.” diyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.