Nisan ayı tüketici güven endeksi açıklandı

Tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri, harcama ve tasarruf eğilimlerini yansıtan tüketici güven endeksi Nisan’da 3.5 puanlık artışla, Mart’taki 67.8 düzeyinden Nisan’da 71.3’e yükseldi.

Tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, 0 ile 200 arasında değer alıyor. Endeks değerinin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor.

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi 90.7 oldu

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 3.4 artarak Nisan ayında 90.7 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi Mart ayında 93.2 iken, Nisan ayında yüzde 3.3 artarak 96.2 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre arttığını gösteriyor.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 3.7 artarak Nisan ayında 73.1 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.

Mart ayında 19.9 olan endeks, Nisan ayında 25.1 değerine yükseldi. Bu artış, tasarruf edebileceklerine olan inançları çok düşük de olsa tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını gösteriyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.