HDP YSK Başkanı hakkında suç duyurusunda bulundu

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer ve MYK üyesi Pınar Akdemir, YSK’nın referanduma şaibe düşüren kararına ilişkin YSK Başkanı Sadi Güven ve YSK üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ankara Adliyesi önünde açıklama yapan Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, referandumun iptal edilmesi gerektiğini savundu. Yıldırım açıklamalarında şunları söyledi:

“Kısmi bir anayasa değişikliği paketi gibi gösterilse de, belki de Cumhuriyetin kurulduğunda beri yapılan en önemli referandumdu. Ancak bu paketin sandığının kurulma biçimi, en tartışmalı hali şimdiden almıştır. Çünkü 16 Nisan’dan önce yaşanan eşitsizlikler bununla sınırlı kalmadı.”

“Seçim günü doğuda oylama sona erdikten bir süre sonra YSK’nin bir duyurusu ile karar değişikliğine gidildi. YSK Başkanı ve üyeleri, çok açık bir şekilde görevlerine sahip çıkmamış, kendilerini inkar edercesine referanduma gölgeyi kendileri düşürmüştür. Referandumun iptali yönünde bir karar almadıkları sürece, bu referandum toplum vicdanında meşruiyet kazanmayacaktır.”

“30 Mart 2014’te Bitlis Güroymak ilçesindeki seçime AKP itiraz ediyor, aynı YSK, bir sandıktaki oyların mühürsüz olması nedeniyle ilçedeki seçimi iptal ediyor. Durum, bir futbol maçında, kaleye giren topu bir oyuncu elle çıkardığında bunun penaltı olması gerekirken, maç bittikten sonra bunun penaltı sayılmamasına benziyor.”

“Toplumsal kamplaşmanın sebebi oldu 1982 anayasası, hala da olmaya devam ediyor. Şimdi bütün şaibeli durumlara rağmen, hukuka aykırılık orta yerde dururken, 51.4 ile geçirilmiş olan bu değişiklik ülkeye mutluluk ve istikrar sağlamayacaktır. Karar, toplumsal kamplaşmayı besleyecek şeklinde bir kaygımız vardır.”

“Meclis’i dün sadece 4 saat açık tutmalarının ve apar topar kapatmalarının nedeni de, meşruiyet sorunu olan referandum sonucunun gündeme gelmesini istememeleridir.”

“YSK Başkanı ve üyeleri hakkında, belirttiğim ve daha sayamadığım nedenlerden görevlerini kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulunduk.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.