“Dört Ayaklı Şehir: İstanbul’da Kentsel Dönüşüm ve Sokak Hayvanları” seminerleri devam ediyor

 

Kadıköy Belediyesi Açık Akademi seminerleri bünyesinde devam etmekte olan “Dört Ayaklı Şehir: İstanbul’da Kentsel Dönüşüm ve Sokak Hayvanları” seminerleri, İstanbul’un yakın tarihindeki toplumsal, ekonomik ve mekânsal dönüşümleri sokak köpeklerinin gözünden yeniden düşünüyor.

 

15 Martta başlayan ve 6 Mayıs 2017 tarihine kadar devam edecek olan “Dört Ayaklı Şehir: İstanbul’daki kentsel dönüşüm ve sokak hayvanları” seminerlerinde İstanbul’da yerel yönetimlerin sokak hayvanı nüfusu yönetim politikaları tartışılıyor.

Kentsel dönüşüm siyasetiyle dönüşen İstanbul’da sokak hayvanlarının hareketleri, şehrin son yüzyıllık tarihinde değişen hayvan nüfusu yönetimi politikaları, ilçe belediyeleri barınakları, alternatif hayvan koruma ve bakım pratikleri seminerlerin ana gündemini oluşturuyor.

Dört Ayaklı Şehir, 2010 yılında bir araya gelmiş, başta şehirler olmak üzere hayvanlarla insanların bir arada yaşadığı alanların hayvansızlaştırılması üzerine çalışan bir hayvan hakları topluluğu.

Kadıköy Akademi’deki “İstanbul’daki kentsel dönüşüm ve sokak hayvanları” seminerleri ise Dört Ayaklı Şehir topluluğundan Mine Yıldırım yürütüyor. Yıldırım,  İstanbul’un yakın tarihinde yerel yönetimler eliyle yerleri değiştirilen sokak köpeklerinin hareketleri üzerine çalışıyor. Doktora tez araştırmasında, İstanbul’da sokak köpeklerinin kapatıldıkları mekânlar içinde ve civarında itlaf ve tecrit pratiklerini inceliyor; şehrin çeperlerinde mekânsal ve siyasi dışlanma, kanun ve şiddet ilişkisini anlamaya çalışıyor.

Yıldırım, seminerlerin amacının şehri ve şehirdeki dönüşümleri hayvanların ayakizlerini takip ederek yeniden düşünmek olduğunu söylüyor. Temel meselelerinin, kentsel dönüşüm siyaseti içinde, ona karşı geliştirilen söylemlerde ve İstanbul’un yakın dönem tarihinde sokak hayvanlarına, onların hakkına yer açmak olduğunu ekliyor.

 

Dört Ayaklı Şehir seminerlerinde, sokak hayvanlarının maceraları ışığında, İstanbul’da belediyeciliğin tarihi, şehir alanının mekânsal-ekonomik dönüşümü ve kentsel dönüşüm siyasetinin toplumsal ve siyasi etkileri tartışılıyor.

 

Her çarşamba 18.30’da başlayan seminerlerin temel izleğini ise, 1910’da 80.000 köpeğin ölümüyle sonuçlanan Hayırsızada vâkâsından bugüne, İstanbul’un modern bir şehir olarak inşası boyunca gelişen sokak hayvanı nüfusu siyaseti oluşturuyor.

İstanbul’da belediyeciliğin kurulması, Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren uygulanan sahipsiz hayvanı itlaf uygulamaları, yerel yönetimlerin idaresindeki “sokak hayvanı rehabilitasyon merkezlerinin” sorunları, Türkiye’deki hayvan hakları siyaseti ve günümüzde kentsel dönüşümle birlikte şehrin hayvansızlaştırılması kapsamlı bir arşiv çalışması eşliğinde inceleniyor.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kısırkaya’da inşa ettiği ve 6. Bölge İdari Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararına rağmen hâlâ faaliyette olan Kısırkaya Sokak Hayvanı Rehabilitasyon Merkezi, 3. Köprü ve 3. Havalimanı inşaat alanlarından toplanan, şehrin çeperlerindeki ormanlara atılan köpekler, seminerlerde detaylıca ele alınan meselelerin başında geliyor.

Kadıköy Akademi Kent Seminerleri kapsamında devam eden Dört Ayaklı Şehir seminerleri her çarşamba saat 18.30-20.30 arasında. Kadıköy Akademi binasında.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt olmak için Kadıköy Belediyesi Akademi’yi ziyaret edebilirsiniz: www.kadikoyakademi.org

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.