2016 hayvan hakları ihlâlleri raporunu açıklandı

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), 2016 yılında raporladığı hayvan hakları ihlâllerini bugün düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Raporda, en az 1 milyar 156 milyon 407 bin 473 hayvanın yaşam hakkının gasp edildiği belirtildi.
​Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), bugün düzenlediği basın toplantısı ile, 2016 yılı boyunca raporladığı hayvan hakları ihlâllerini açıkladı. Toplantıya oyuncu Özge Özder ve gazeteci, yazar Zülâl Kalkandelen katılarak hayvan hakları ihlâllerini yorumladı.
Hayvan hakları ihlâlleri raporunu okuyan Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı Fatma BiltekinTürkiye’de hayvan haklarından bahsedildiğinde, insanların aklına daha çok kedi-köpek gelse de farklı türden milyonlarca hayvan, insanlığın zalimliğinden nasibini almış durumda ve almaya devam ediyor. Yaşanan hak ihlâllerini, hayvan türü olarak kategorize etmedik çünkü ister insan olsun isterse herhangi bir hayvan türü olsun, yaşanılan acı, stres, korku aynı” dedi.
En az 1 milyar 156 milyon 407 bin 473 hayvanın yaşam hakkının gasp edildiğini belirten raporda, bu sayının EN AZ 1 milyar 106 milyon 235 bin 358’isini, daracık kafeslerde tutularak yetiştirilen ve 45 günlük bir sürenin ardından kesimhaneye sevk edilen tavuk ve hindiler oluşturuyor.
Toplantıda konuşan HAKİM Koordinatörü Burak Özgüner, rapora yansıyan ihlâllerin yazılı basına, sosyal medyaya yansıyan ve yaptırımla sonuçlanan hak gaspları olduğunu ifade ederek “Her gün mezbahalarda, barınaklarda, süt ve yumurta çiftliklerinde, balıkçılıkta, avcılıkta, hayvanat bahçelerinde, faytonlarda ve taşımacılıkta, yunus parklarında, hayvanlı sirklerde, kürk çiftliklerinde, deney laboratuvarlarında, yurtiçi ve yurtdışı hayvan nakillerinde, ipek böcekçiliğinde, arıcılıkta, “bohçacılık” adı altında yürütülen böcek toplamaları ve kurbağa, salyangoz toplayıcılığındaki rutin şiddet ve ülkemizdeki çatışmalar, bombalamalar, orman yangınları sırasında yaşanan can kayıpları ve acılar ne yazık ki raporlarımıza dâhil edilememiştir. Ancak bizler biliyoruz ki her gün onbinlerce hayvan, birçok tesis ve işletmede, gündelik hayatımızda sistematik zulme, hak ihlâllerine ve katliamlara maruz bırakılıyor” açıklamasında bulundu.
Beş senede deneylerde kullan 14 bin kedi ve köpeğin nereden temin edildiği belli değil
2010-2015 yılları arasında 1 milyon 412 bin 810 hayvanın, deneylerde korkunç acılara maruz bırakıldığının açıklandığı raporda, 2010-2014 arasında deneylerde işkence gören 14 bin 57 kedi ve köpeğin, nereden temin edildiğinin bilinmediği ve sokaklardan, barınaklardan alındığının kuvvetle muhtemel olduğu belirtildi.
Zülâl Kalkandelen: Toplumsal şiddet en çok hayvanları etkiliyor
Toplantıda, rapora yansıyan hak ihlâllerini yorumlayan gazeteci, yazar Zülâl Kalkandelen ise toplumun “çiftlik” hayvanlarının yaşadığı zulme sessiz kaldığını belirterek “Çiftlik hayvanlarına yönelik zulüm vahşet boyutlarında. 21. yüzyılda artık hayvanların sömürülmemesi, sistematik işkence görmemesi gerekiyor. Ülkemizde artış gösteren toplumsal şiddet en çok hayvanları etkiliyor. Hayvanlara ‘mal’ muamelesi yapılmasına son verilmeli” şeklinde konuştu.
Özge Özder: Yasa koyuculardan girişimde bulunmalarını bekliyoruz
Oyuncu Özge Özder ise rapora yansıyan hak ihlâllerinin korkutucu boyutlarda olduğunu ifade ederek “Bir an önce bu zulmün durdurulması için yasa koyuculardan girişimde bulunmalarını bekliyoruz. Hayvana şiddet ülkemizde hâlâ ‘kabahat’ sayılıyor, ceza kapsamına alınmasını talep ediyoruz. Hayvanların sesi olmak için sanatçı dostlarımla çabalamaya devam edeceğiz” dedi.
Hayvan hakları ile ilgili parlamento, bürokrasi ve yaptırımlarla ilgili güncel bilgilerin verildiği toplantının sonunda, Türkiye’de artan toplumsal şiddetin engellenmesi ve yaşayan tüm canlılara âdil davranılması çağrısında bulunuldu.
HAKİM’in 2016 hayvan hakları ihlâlleri raporuna yansıyan veriler şöyle:
​* Yaşam hakkı gasbı: EN AZ 1 milyar 156 milyon 407 bin 473 (1 milyar 106 milyon 235 bin 358’ini eti için öldürülen tavuk ve hindiler oluşturuyor)
* İşkence: EN AZ 8 milyon 216 bin 506 (8 milyon 191 bin 436’sı yurt içinde sevk edilirken fiziksel ve psikolojik işkenceye maruz kalan sığır, koyun ve keçilere ait. Diğerleri ateşli silahla öldürme, araçla ezme, fiziksel/psikolojik şiddet uygulama, sert cisimle yaralama)
* Özgürlüğü kısıtlama: EN AZ 1 milyar 505 milyon 404 bin 792 (1 milyar 505 milyon 382 bin 472’si insan menfaati ve keyfi, et, süt, yün, yumurta, tiftik, kıl, taşımacılık, at yarışı için özgürlüğü kısıtlanan sığır, manda, koyun, keçi, deve, domuz, at, eşek, katır, tavuk, hindi, kaz ve ördekten oluşuyor)
* Beden dokunulmazlığının ihlâli: EN AZ 42 milyon 711 bin 818 (42 milyon 558 bin 109’si, tiftiği, yünü için “kırkılan” hayvanlar)
​* Cinsel şiddet: EN AZ ​2 milyon 979 bin 758 (2 milyon 979 bin 752’si “sunî tohumlama” ile)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.