Erdoğan: 16 nisan tüm Türkiye’nin zaferidir

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yüzde 51 seviyesinde çıkan referandum sonuçlarıyla ilgili açıklama yapıyor. Erdoğan,  “Hamdolsun zoru başardık” dedi. 

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Sonuçların değerlendirmesine yönelik basın toplantısını sizlerle beraber ilk defa bu mekanda yapıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun diyorum. Bizleri televizyonları ve radyoları başında dinleyen değerli vatandaşlarım, sizleri en kalbi duygularımla saygıyla selamlıyorum. Bugün yapılan anayasa değişikliği halk oylamasının sonuçlarını ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Milletimiz bir kez daha gerçekten çok çok müstesna farklı bir olgunluk içerisinde sandık başına gitmiş, hür iradesi ile TBMM tarafından kabul edilen anayasa değişikliği konusundaki görüşünü ifade etmiştir. Resmi olmayan sonuçlar, yaklaşık 25 milyon “evet” oyu ile 1 milyon 300 bin farkla anayasa değişikliğinin kabul edildiğini göstermektedir. Öncelikle oyunun rengi ne olursa olsun sandık başına giderek iradesine sahip çıkan milletimizin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum.

16 Nisan halkoylaması, milletimizin geleceğine sahip çıktığının önemli bir göstergesidir. Değerli basın mensupları ekranları başında bizi izleyen sevgili millet, bugün Türkiye 200 yıllık kadim bir tartışma konusu olan konuda tarihi bir karar vermiştir. Bu karar sıradan bir olay değildir. Çok ciddi bir değişim dönüşüm kararının verildiği gündür. Her zaman olduğu gibi bu halkoylamasında mevcudu savunmak kolay, değişimi savunmak zor olur. Hamdolusn bu zoru başardık milletimizin desteğiyle tarihimizin en önemli reformunu hayata geçiriyoruz. Anayasa değişikliği sadece 18 maddeden oluşmasına rağmen içeriği itibarıyla köklü bir değişim arz etmektedir. Bu mesele ülkemizin gündeminde aslında uzun zamandır konuşuluyor. Büyükşehir belediye başkanı olduğumdan bu yana sürekli medyanın bana sorduğu sorulardan biri olmuştur. Karşılaştığım sorulardan bir tanesi olmuştur. Başbakan olduğum dönemde de bu soru ile karşı karşıya oldum. Yapılan kamuoyu araştırmaları 2015 yılında başkanlığa geçiş sürecinin yüzde 25-30 düzeyinde gösteriyordu. Böyle zor bir süreç sonunda Türkiye 25 milyon evet oyuyla kararını vermiştir. Halkoylaması boyunca evet için çalışan, bu yönde kararlı bir duruş ve yoğun çaba gösteren AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım’a MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye, BBP Genel Başkanı Sayın Mustafa Destici’ye, STK’lara teşekkür ediyorum.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.