Tayvan’da, Kedi ve Köpeklerin İnsan Tüketimi İçin Katledilmesi Yasaklanıyor

Tayvan, kedi ve köpeklerin insan tüketimi için katledilmesini yasaklıyor. Tayvan parlamentosunda kabul edilen yasa, bakanlar kurulu ve ardından devlet başkanı imzaladıktan sonra yürürlüğe girecek. Nisan ayı sonuna kadar yürürlüğe girmesi beklenen yasa, kedi ve köpeklerin hareket halindeki araba ve motosikletlere tasmayla bağlanmasını da yasaklıyor.

Buna göre, kedi ve köpekleri yiyenler 50 bin – 250 bin Tayvan doları para cezasına çarptırılacak. Hayvanlara zulüm edenler ve öldürenler ise 2 milyon Tayvan dolarına kadar para cezası ve iki yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Bir kişinin suçu tekrarlaması halinde, hapis cezası 5 yıla kadar çıkabilecek. Ayrıca suçu tekrarlayan kişinin ismi ve fotoğrafı kamuoyuyla paylaşılarak ifşa edilecek.

Tayvan, kedi ve köpek etinin satılmasını 2001’de yasaklamıştı. Ülkedeki bazı yerel yönetimler kedi ve köpek etinin tüketilmesini de yasaklamıştı. Köpek etinin yenmesi Asya’da çok yaygın bir gelenek olmasa da bazı bölgesel mutfaklarda yerini alıyor. Daha çok çorba olarak tüketiliyor. Kedi etinin yenmesi ise oldukça nadir bir durum.

Çin’de ise yılda 10 bin civarı köpeğin Yulin festivali için öldürüldüğü belirtiliyor. Hong Kong 1997’de kedi ve köpeklerin yemek için katledilmesini ve etinin satılmasını yasaklamıştı.

Tayvan’da köpek eskiden yenilen bir hayvan olsa da, artık “ailenin bir parçası” haline gelmiş durumda. Tayvan’ın ilk kadın lideri olan Tsai Ing-wen, seçim kampanyası boyunca birlikte yaşadığı iki kediyle verdiği pozları kullanmıştı. Ayrıca Tsai Ing-wen ve kedileriyle birlikte yaşayan üç emekli olmuş rehber köpeği var. Geçen sene Tavyanlı denizcilerin bir köpeği dövdüğü, astığı, ardından da cesedi denize attığını gösteren bir video internette yaygınlaşmış ve tepki çekmişti. Son zamanlarda hayvan zulmü olaylarının artması üzerine yasa çalışmalarına başlandı.

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://bianet.org/bianet/hayvan-haklari/185397-tayvan-kedi-ve-kopeklerin-insan-tuketimi-icin-katledilmesini-yasakliyor

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.