Cari işlemler açığı arttı

Cari işlemler açığı, şubat ayında, geçen yılın aynı dönemine göre 564 milyon dolar artarak, 2 milyar 527 milyon dolar ile beklentiler düzeyinde gerçekleşti. Merkez Bankası verilerine göre, 12 aylık cari işlemler açığı da 33 milyar 747 milyon dolara çıktı. Yıl sonu cari işlemler açığının 36 milyar doları bulması bekleniyor. Bu rakam, milli gelirin yüzde 4.7’sine tekabül ediyor. Ekonominin yüzde 4.7 oranında açık verip yüzde 3 bile büyümemesi paranın ekonomik kullanılmadığı, dışarıdan gelen paraların üretime dönmediğinin göstergesi.

Veri açıklanmadan önce 3.7225 lira düzeyinde olan dolar hızlı bir yükselişle 3.7306 liraya tırmanırken, avro da 3.9443 liradan 3.9487 liraya çıktı.

Merkez Bankası açıklamasında, “Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 546 milyon dolar artarak 2 milyar 491 milyon dolara yükselmesi etkili oldu” denildi.

Merkez Bankası verilerine göre, doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 2 milyon dolar azalarak 270 milyon dolara geriledi.

Bu dönemde 907 milyon dolarlık net portföy yatırımı girişi gerçekleşti. Buna göre, yurt dışı yerleşikler hisse senedi piyasasında 331 milyon dolar, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında ise 179 milyon dolar net alım yaptı.

Yurt dışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili olarak, 335 milyon dolar net geri ödeme, bankalar ise 245 milyon dolar net borçlanma gerçekleştirdi.

Diğer yatırımlar, 2.01 milyar dolar tutarında net giriş gerçekleşti. Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıklarında 1 milyar 625 milyon dolar net azalış, yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatlarında da 936 milyon dolar net artış oldu.Merkez Bankası verilerine göre, hükümet ve diğer sektörler sırasıyla 135 milyon dolar ve 280 milyon dolar net kredi borçlanması yaparken, bankacılık sektörü ise 256 milyon dolar net geri ödeme yaptı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.