Sarraf ve Atilla davalarının birleştirilme talebi

ABD’de tutuklanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla ile New York’ta bir yıldır tutuklu olarak yargılanan işadamı Rıza Sarraf’ın (Reza Zarrab) birleştirilmesi istendi. Başsavcı vekili Joon H. Kim, davaların birleştirilmesi için mahkemeye dilekçe verdi.

Sarraf hakkındaki iddianameyi hazırlayan ve daha sonra görevden alınan New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bharara’nın yerine vekalet eden Joon H. Kim, mahkemeye başvurdu. Kim, ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delme, bankacılık sahtekarlığı ve kara para aklama suçlamaları yöneltilen Rıza Sarraf ve aynı suçlamalarla tutuklanan Mehmet Hakan Atilla’nın davalarının birleştirilmesini istedi.

Başsavcı vekili Kim, mahkemeye sunduğu 29 sayfalık dilekçede, tutuksuz sanıklar Muhammed Zarrab, Can Zarrab, Kamelya Cemşidi ve Huseyin Najafzade’nin yanı sıra, tutuklu sanıklar Rıza Sarraf ve Mehmet Hakan Atilla’nın aralarında bulunduğu isimlerin, “suç niteliklerinin aynı olduğu gerekçesiyle” davaların birleştirilmesini talep etti.

Sarraf ve Atilla, 24 Nisan tarihinde New York’ta yargıç karşısına çıkacaklar.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.