HAKİM, Mardin Kuruköy için aldığı cevapları tatmin edici bulmadığını açıkladı

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), günlerce sokağa çıkma yasağı altında tutulan Mardin’in Kuruköy Köyü’nde yaşananların aydınlatılmasını ve soruşturma başlatılmasını talep ederek birçok devlet kurumuna bir dizi soru yöneltmişti. HAKİM’in yaptığı idarî başvuruya üç kurumdan cevap geldi. Kurumlardan gelen cevapta Kuruköy’de hiçbir insan ve hayvanın zarar görmediği iddia ediliyor.

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), Mardin’in Kuruköy Köyü’nde yaşanan hak ihlâllerinin araştırılması için yaptığı başvurulara ilgili devlet kurumlarının bazılarından cevap gelmesi üzerine, kendilerine ulaşan cevaplardaki Kuruköy’de hiçbir insana ve hayvana zarar verilmediği iddialarına dair bir açıklama yayınladı.

Nusaybin İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, köyde kimyasal gaz kullanılmadığını belirterek Kuruköy’de çekilen ve çok sayıda hayvan cesedi olduğunu gösteren fotoğrafların, düşük doğum yapan hayvanların yavrularına ait olduğunu bildirdi. Hayvan Hakları İzleme Komitesi Koordinatörü Veteriner Teknikeri Burak Özgüner ise fotoğrafların sadece yavru hayvanlara ait olmadığını, yetişkin hayvanların da yaşamını yitirdiğini hatırlatarak “Biz bu ölümlerin tamamına ‘şüpheli ölüm’ olarak yaklaşıyoruz. Aldığımız cevaplardan tatmin olmadık. Verilen cevaplarda, asıl aydınlatılmasını talep ettiğimiz konulara dair detaylı bir açıklama yok. Abluka sırasında tüm canlıların ihtiyaçlarının karşılandığı ifade ediliyor ancak fotoğraflar tam tersini söylüyor. İnsanlara zarar verecek herhangi bir ‘uygulama’dan kaçınıldı ise fotoğraflarda neden o kadar hayvan cesedi var, neden o kadar hayvan bir anda düşük yapmış? Ayrıca yaşlı bir adam neden darp edilerek gözaltına alınıyor? Bu soruların ve diğer sorularımızın cevaplarını hâlâ merak ediyoruz, konunun TBMM gündemine taşınmasını sağlayacağız” açıklamasında bulundu.

HAKİM’e ulaştırılan cevapta, Mardin İl Jandarma Komutanlığı’nın da Nusaybin İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden gelen bilgileri desteklediği ve operasyon sırasında hiçbir hayvanın zarar görmediği, kimyasal gaz ya da insan hayatını tehlikeye sokacak hiçbir madde kullanılmadığı iddiası ile “”Oparesyonda kimyasal gaz yada insan hayatını tehlikeye sokacak hiçbir madde kullanılmamıştır. Operasyon birliklerinin teşkilat malzeme ve kadrolarında bu tür madde silah bulundurulmamakta olup kullanılmamıştır. Yasak süresince mahallede veteriner, sağlık, eğitim ve gıda yardımı, elektirik ve su hizmetleri aralıksız devam etmiştir” açıklamasının yapıldığı görülüyor.

Çocukların yaşam hakkı, işkenceden uzakta yaşama hakkı ve eğitim hakkı ile ilgili sorulara cevap veren Nusaybin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ise “Sınava girecek olan 8. Sınıf öğrencilerinden isteyipte ailesi izin verilenlerin kendi imkanlarımızla yatılı olarak barındırarak eğitimlerine devam etmeleri sağlanmıştır. Diğer kalan ilkokul düzeyindeki öğrencilerle de öğretmenleri köyden çıkmayıp, öğrencileri ile bizzat ilgilenilmiştir”

Mardin İl Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü, İl Orman ve Su İşleri Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ise yasal süre geçmesine rağmen sorulan sorulara hâlâ cevap vermiş değil.

* İdarî başvuruya gelen cevaplar ekte sunulmuş olup bülten içerisinde alıntı yapılan cevaplardaki imlâ hatalarına müdahale edilmemiştir.​

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.