Iraklı Kürtler referandum için anlaştı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY), bağımsızlık referandumunu 2017’de düzenlemek için somut adımlar atacağı açıklandı. Bölgenin iki büyük siyasi partisi Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) dün düzenlediği toplantıda, ortak bir komite kurulması ve referandumun bu yıl düzenlenmesi kararı alındı.

IKBY ve KDP’nin başkanı olan Mesut Barzani’nin de katıldığı, saatler süren toplantının ardından yapılan açıklamada, referandumun tarihinin ve düzenlenmesi için gereken mekanizmanın kurulması amacıyla ortak komite oluşturulacağı duyuruldu. Açıklamada ‘Kürt halkının kendi kaderini tayin için oylama düzenleme hakkı bulunduğu’, ‘siyasi ve idari geleceğine karar vermenin doğal hakkı olduğu’ vurguları yapıldı.

KDP sözcüsü Mahmud Muhammed de Rudaw’a yaptığı açıklamada, iki partinin referandumun bu yıl düzenlenmesi için uzlaştığını belirtti. Buna göre, KDP-KYB ortak komitesi bölgedeki diğer Kürt partileri bugünden itibaren ziyaret etmeye başlayacak.

Muhammed, Kürt partilerinin hem Bağdat’taki merkezi yönetimler, hem de komşu ülkelerle bağımsızlık üzerine müzakere başlatacağını da söyledi. (Dış Haberler)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.