Booking Sitesinin Türkiye Faaliyetleri Durduruldu

Hollanda merkezli çevrim içi yer ayırtma sitesi Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetleri durduruldu. Booking.com temsilcileri kararı temyize götüreceğini belirtti. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından, birlik üyesi seyahat acentalarına karşı gerçekleştirilen haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açılan davada, Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verildi.

Bugünden itibaren karar uygulanmaya başladı. Türkiyeli kullanıcılar yurtdışındaki otellere rezervasyon yapabiliyor, ayrıca siteye yurt dışından girenler veya VPN kullananlar, Türkiye’deki otellere erişip rezervasyon yapabiliyor.

TÜRSAB’ın sitesinde yapılan açıklamaya göre, İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne açılan davanın dünkü duruşmasında tedbir talebinin kabul edildiği belirtildi:

“Mahkeme Davacı tarafın tedbir talebinin kabulüne, Davalı meslek örgütünün üyelerinin ileride telafisi mümkün olmayacak zarara uğrayacakları ihtimaline binaen Booking.com BV şirketinin, Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu’na yazı yazılmasına karar vermiştir.

“TÜRSAB; Rekabet Kurumu’na daha önce gerçekleştirdiği başvurusunda da, Booking.com BV şirketinin rekabete aykırı eylemlerinden dolayı “Rekabet Kurumu”nca 2.543.992,85 TL idari para cezasına çarptırılmasını sağlamıştır.”

Hürriyet gazetesinin haberine göre, konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Booking.com karara karşı olduğunu ve temyize götüreceğini belirtti: “Bir elektronik ticaret ve teknoloji şirketi olarak, Türk müşterilerin tüm dünyadan konaklama karşılaştırma ve rezervasyonları yapmalarını şeffaf ve kolay bir platformda sunarak pazarda sağlıklı bir rekabetin oluşmasına katkıda bulunuyoruz.”

Ayrıca, Booking.com’un 13.000 Türk işletmesinin müşterilerine konaklama hizmeti sunmasına yardımcı olunduğu da belirtildi.

Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, engellemeyi kendilerinin yapmadığını söyledi.

“Bizim mevzuatımızda rekabete aykırı işlem nedeniyle internet sitesi kapatmaya ilişkin bir hüküm yok. Bu kararı kimin verdiğine bakarız. İnternet sayfası engellemeyle ilgili merciler belli. O mercilerden gelecek kararı görmemiz lazım. Benim gazetelerde okuduğum şekliyle engellemek mümkün değil.

“Booking.com’da eğer belirttiğiniz gibi bir durum varsa kendisi bu kararın gereğini kendi kendine yerine getirmiştir. Haberlerde yer alan hususlar rekabetle ilgili hususlar. Bundan dolayı biz engelleme yapamıyoruz. Bizim engelleme yaptığımız durumlar, kamu güvenliği, kişi hak ve özgürlüklerinin korunması ile ilgili durumlar. Ticari olarak katalog suçlar var, uyuşturucu madde temini gibi… Otel rezervasyonunda rekabetin engellenmesi katalog suçlara girmiyor.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir