Türkiye Twitter’a Yapılan Kaldırma Taleplerinde İlk Sırada Yer Aldı

2016 yılı Temmuz – Aralık aylarını kapsayan Twitter Şeffaflık Raporu açıklandı. Ülkelerin içerik kaldırma talepleri, tweet ve hesap engelleme istatistiklerini içeren raporda, Türkiye içerik kaldırma taleplerinde açık ara farkla birinci oldu. 2016 yılı temmuz ve aralık ayları arasında Twitter’a 3076 kaldırma talebinde bulunurken bunların 844’ü mahkeme kararı, 2232’si ise devlet kurumları aracılığıyla yapıldı.

En çok kaldırma talebi 2016 yılında yapıldı

Twitter, devletler ve özel kuruluşlar tarafından yapılan içerik kaldırma, tweet ve hesap engelleme gibi taleplerini yılda iki defaya mahsus olmak üzere açıklıyor. Bu hafta içinde açıklanan ikinci yarıyıl raporuna göre 2016 yılı ikinci yarısında kaldırma talepleri arttı ama  Twitter tarafından engellenen içerik oranı azaldı. İkinci yarıyıl raporunda da yapılan taleplerin sadece %19’unun Twitter tarafından uygulandığı gözleniyor. 2016 genel toplamına bakıldığında Türkiye 23 bin 370 Twitter hesabı için 5569 kaldırma talebinde bulunurken Twitter sadece 512 hesap ve 3 bin tweet için kaldırma işlemi uyguladı.

Son 5 yılda Twitter’a 9 bin 117 içerik kaldırma talebinde bulunuldu ve bunun %60’ı 2016 yılında yapıldı. Twitter’a yapılan talepler sonucunda 2012’den bu yana 8 bin 733 tweet erişime kapatılırken 1130 kullanıcı hesabı kaldırıldı. 2012’den beri paylaşılan verilerle karşılaştırıldığında 2016 yılında tweetlerin % 23’ü, hesapların ise % 45’i erişime kapatıldı.

5923 kaldırma talebinin % 51’i Türkiye’den

2016 yılı ikinci yarısında Twitter’a yapılan hesap kapatma ve tweet kaldırma taleplerine bakıldığında Türkiye 3076 talepler birinci olurken bu sayı toplam kaldırma talebinin % 51’ne tekabül ediyor. Türkiye’yi 1334 kaldırma talebiyle Fransa, 522 kaldırma talebiyle de Rusya takip etti.

Türkiye kaldırma taleplerinde gazetecileri hedef alıyor

Raporda dikkat çeken bir diğer nokta ise Türkiye hesabı doğrulanmış gazetecileri ve haber kaynaklarını hedef alıyor. 2016 yılı ikinci yarısında Türkiye mavi tıklı, doğrulanmış hesaplar için Twitter’a 77 kaldırma talebinde bulunurken Twitter sadece 15 tweet ve 14 hesabı erişime kısıtladı.

Kaldırma talebinde son 5 yılın dünya birincisi Türkiye

Son 5 yılın Twitter’a yapılan içerik kaldırma taleplerini diğer ülkelerle karşılaştırıldığında da Türkiye açık ara farkla 1. sırada yer alıyor. Özellikle 2014 yılından bu yana Türkiye, tweet kısıtlama ve hesap kaldırma taleplerinde dünya birincisi. Tweet kaldırma ve hesap kapatma istatistiklerinde Türkiye’yi, Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya takip ediyor.


*Bu haberde bahsi geçen veriler Twitter Şefaflık Raporu verileridir. Şu adresten ham verilere ulaşılabilir.

*Son 5 yıllık Twitter Şefaflık Raporu veriler için tıklayınız

*Veri görselleştirmeler için tıklayınız

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Veri Muhabiri - Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği (AVVGD) Yönetim Kurulu üyesi. Lisans eğitimini Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında tamamladı. Şu sıralar Kadir Has Üniversitesi'nde Yeni Medya bölümünde yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Veri gazeteciliği ve veri görselleştirme ile ilgileniyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir