Photo Credit To [Fotoğraf: AA]

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a Yanıt: Gene Giderim

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni yaptığımızda malûm zat ‘Ben oraya gitmeyeceğim’ dedi. Ama kuzu kuzu geldi” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, “Bu da doğru değil arkadaşlar. Aynı olay olsa, yine Türkiye bir darbe girişimiyle karşı karşıya kalsa söz konusu vatansa gerisi teferruattır. Gene giderim” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Bursa’da İnegöl Kamyon ve Tır Garajı ziyaretinde yaptığı konuşmada, “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni yaptığımızda malûm zat ‘Ben oraya gitmeyeceğim’ dedi. Ama kuzu kuzu geldi. Hiçbir zaman onların sözleri geçerli değil” diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yanıt verdi. Siyasetçilerin yan yana gelince kavga etmesi gerekmediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Niye kavga edelim? Olayı alıp başka yerlere taşıyorlar. Bu da bende rahatsızlık yaratıyor. Efendim ’15 Temmuz sonrası işte kuzu kuzu geldi saraya’. Bu da doğru değil arkadaşlar. Aynı olay olsa, yine Türkiye bir darbe girişimiyle karşı karşıya kalsa söz konusu vatansa gerisi teferruattır. Gene giderim. Böyle kalkıp da kısır tartışmalara, kısır çekişmelere bu memleketi sokmamak lâzım. Yazıktır, günahtır. Türkiye’nin bir derdi varsa siyasetçiler yeri zamanı gelince bir araya gelmeli, oturup tartışmalı, oturup konuşmalı. Memleket sadece benim memleketim değil, sadece ben mi sorumluyum. Hepimiz sorumluyuz” dedi.

Kılıçdaroğlu, yapımında usûlsüzlükler olduğu gerekçesiyle Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi için sık sık “kaçak saray” ifadesini kullanıyordu. Ancak 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya gelmişti.

 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bundan önce de Bursa’nın İnegöl ilçesinde muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. 16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliği referandumuna ilişkin açıklamalar yapan Kılıçdaroğlu, değişiklikle cumhurbaşkanının hiçbir gerekçe göstermeden, üçüncü yılın sonunda Meclis’i feshederek yeniden seçime gidebileceğini anlattı. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Önümüze gelen anayasa değişikliğine göre, başkan iki dönem seçilebiliyor. Üçüncü dönem seçilemiyor. İkinci dönemin sonunda Meclis’i feshedebilir. Kendisi de seçime gider. Böylece ne olacak? 5 yıllık süreyi doldurmadığı için üçüncü dönem de seçilme ihtimali olacak. Asıl amaç bu. Özür dilerim ama milletin aklıyla alay etmek doğru mudur? Bunun partilerle bir ilgisi var mı? Hayır. Memleketle demokrasimizle ilgisi var. Bu bir demokrasi, memleket meselesi.”

“Meclis’i feshetme yetkisi bugünkü anayasada da var. Cumhurbaşkanının Meclis’i feshi seçim sonrası 45 içinde hükümetin kurulmamasına bağlı. Bugünkü anayasaya göre, seçim oldu. Hükümet kurulamadı. 45 gün geçti, yine hükümet kurulamadı. O zaman cumhurbaşkanı diyor ki ‘Kusura bakmayın. Görev süresi dolmadan ben Meclis’i feshediyorum. Yeniden seçime gidelim’. Yenisinin, mevcutla farkı nedir? Yenisinde hiçbir gerekçe göstermeden, öyle 45 gün içinde hükümet kuruldu, kurulmadı; ona da bakmadan, başkan isterse üçüncü yılın sonunda ‘Ben Meclis’i feshediyorum. Yeniden seçime gidebilirim’ diyebilir.”

 

“Çift başlılık bitecek” yorumlarını da değerlendiren CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Devletimizde çift başlılık yok. Bizim devletimizde ve bütün demokrasilerde, kamuda görev alan herkesin görev alanı tanımlanmıştır. Kim tanımlamış? TBMM; 550 milletvekilinin olduğu yerde herkesin görev alanı bellidir. Çift başlılık ne zaman çıkar? Ben, kendi görev alanım dışına çıkıp, bir başkasının görev alanına müdahale edersem çift başlılık olur. Anayasa değişikliğine ‘evet’ dersek ne olur? Devlette çift başlılık olur; çünkü seçilecek olan başkan, hem cumhurun başkanı hem bir partinin genel başkanı olacak. İki başlılık, hem başkan hem bir partinin genel başkanı” diye konuştu.

Kaynak: AA, DHA

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://www.aljazeera.com.tr/haber/kilicdaroglundan-erdoganin-kuzu-kuzu-geldi-sozune-yanit

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir