İHD Yöneticisi: Newroz’daki Ölüm Olayının Takipçisiyiz

Diyarbakır’daki Newroz alanı girişinde, elinde bıçak taşıyan ve polisçe vurularak öldürülen kişiyle ilgili Diyarbakır Valiliği açıklama yaptı. Valilik, “vurulan kişinin ‘Çantamda bomba var hepinizi öldüreceğim’ diyerek elindeki bıçakla alana koştuğu için intihar saldırganı olma ihtimali değerlendirilerek vurulduğunu” açıkladı ancak dihaber, kişinin vurulduğu anda vücudunun üst bölümünde giysi olmayan fotoğraflarını yayınladı.

bianet’in ulaştığı İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi de olayın takipçisi olduklarını ancak henüz net bilgi alamadıklarını belirtti.

İHD yetkilisi, kendilerine konuyla ilgili bir başvuru yapılmadığını, olayla ve ölen kişiyle ilgili bilgi almaya çalıştıklarını ifade etti.

Welat News, vurulan kişinin adının Kemal Kurkut olduğunu yazdı.

Diyarbakır Valiliği, resmi internet sitesinden konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Bağlar İlçesi Nevruz Park alanında gerçekleştirilecek olan Nevruz etkinlikleri miting alanına girmeye çalışan sırt çantalı bir şahıs, alanın güvenliğini sağlamakla görevli güvenlik kuvvetlerince aranmak istenmiş ancak şahıs kendini aratmak istememiş, ‘Çantamda bomba var hepinizi öldüreceğim’ diyerek güvenlik güçlerine bıçaklı saldırıda bulunmuş ve etkinliğin yapılacağı yöne doğru koşmaya başlamıştır.”

“Şahıs, güvenlik güçlerinin tüm uyarılarına rağmen elindeki bıçağı atmamış ve alana doğru koşmaya devam etmiştir. Söz konusu şahsın canlı bomba olma ihtimali değerlendirildiğinden ve alanda bulunan katılımcıların can güvenliği göz önünde bulundurulduğundan dolayı, arama noktasında görevli güvenlik güçlerince müdahale edilmiştir.”

“Meydana gelen olay sonrasında yaralanan ve etkinlik alanına çağrılan ambulans ile hastaneye kaldırılan şüpheli şahıs, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir.”

Valilik, konuyla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca inceleme başlatıldığını da açıkladı.

Diyarbakır Newroz Parkı’nın Evrim Alataş Caddesi üzerindeki polis kontrol noktasında gerçekleşen olayda, dihaber vurulma anının fotoğraflarını yayınladı.

Habere göre, elinde bıçak olan ve vücudunun üst bölümü çıplak haldeyken kontrol noktasında polislerle tartışan Kurkut, daha sonra noktayı geçerek koşmaya başladı. Polislerden bazıları üzerine bazıları da havaya ateş açtı. dihaber, bir polis amirinin “Ateş etmeyin” uyarılarına rağmen koşan kişinin vurulduğunu yazdı.

Yarasını tutarak yaklaşık 10-15 metre daha yürüyen Kurkut, yolun kenarındaki TOMA aracının arkasında yere yığıldı. Yaklaşık 10 dakika sonra gelen ambulansla hastaneye kaldırılan Kurkut hayatını kaybetti.

Fotoğraflarda, arama noktasında üstü çıplak bir şekilde sağ eliyle bıçağı göğsüne dayamış şekilde görünüyor. Hemen yanında dört polis bulunuyor, arkasında ise yaklaşık dört metre uzakta başka bir polis silahını doğrultmuş bekliyor. Daha sonra sağ elinde bıçak, sol elinde plastik su şişesi bulunan Kurkut koşmaya başlıyor. İki polis havaya, bir polis Kurkut’a ateş ediyor, Kurkut’un vurulduğu görülüyor.

Kemal Kurkut’un cenazesi ailesine teslim edildi.

Adıyaman doğumlu Kurkut, İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencisiydi. Malatya’da yaşayan ailesi, cenazesini Malatya Adli Tıp Kurumu’ndan teslim aldı.Cenaze töreni bugün Malatya Batalgazi ilçesinde. Kurkut ailesi dihaber’e yaptığı açıklamada, çocuklarının Newroz kutlaması için Diyarbakır’a gittiğini söyledi.

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://bianet.org/bianet/insan-haklari/184715-ihd-diyarbakir-newroz-daki-olum-olayinin-takipcisiyiz

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir