Fil Mali, 40 yıldır sahte ağaçların olduğu hayvanat bahçesinde yalnız tutuluyor

Adı Mali. Mali, 43 yaşında bir Asya fili ve Sri Lanka’da dünyaya geldi. Henüz yavruyken ailesinden koparıldı ve Filipinler’de bulunan Manilla Hayvanat Bahçesine getirildi. 40 yıldır dört duvar arasında yalnız başına yaşamaya mecbur bırakılıyor.

Mali, 1997 senesinde Filipinler’de bulunan hayvanat bahçesine getirildiğinde sahte ağaç resimleriyle “süslenmiş” duvarların arasında onunla birlikte iki fil daha vardı. Ancak o filler, hayvan hapishanesinin kötü koşullarına fazla dayanamadılar ve öldüler. PETA Asya başkanı Jason Baker’ın The Dodo’ya yaptığı açıklamaya göre Mali, o iki fil dostu öldüğünden beri, yani tam 40 yıldır yalnız yaşıyor.

 

Duvarlar arasında geçen 40 yıllık hayatında Mali’nin tek arkadaşları birkaç top, duvara çizilmiş ağaç resimleri ve biraz da akan su olmuş. PETA Asya yetkililerinden Ashley Fruno, Mali ile ilgili yaptığı açıklamada “Mali’yi gördüğünüzde 40 yıl boyunca dört duvar arasında yaşadığı çaresizliği, bunalımı ve yalnızlığı görüyorsunuz. Mali, ailesinden koparılıp buraya getirildiğinde ben 10 yaşındaymışım. 10 yaşından bu yana neler yaşadığımı ve yaptığımı düşünüyorum. Tüm o yıllar boyunca Mali burada yalnız başınaydı.” diyor.

PETA Asya başkanı Jason Baker ise Mali ile ilgili olarak “Manilla Hayvanat Bahçesinin Mali üzerindeki yıkıcı etkilerini görmek gerçekten çok üzücü. Kapalı bulunduğu alanda bir baştan diğerine yürüdüğünü, sona gelince bir adım daha atabilme umudunu her seferinde gözlerinde görüyorsunuz. O adımı atamayınca, başa dönüyor ve bunu tekrar tekrar deniyor.” diyor.

 

Mali’nin fiziksel sağlığı da psikolojik sağlığı kadar kötü durumda. Mali’nin ayaklarında ve bacaklarında tutsak edilen tüm diğer fillerde olduğu gibi ciddi sorunlar mevcut. Doğal ortamında, ormanlarda yaşaması gereken Mali’nin, sürekli beton zeminde durduğu için tabanları parçalanmış ve eklemleri zedelenmiş durumda.

PETA Asya, 2009 senesinden bu yana Mali’yi bulunduğu hayvan hapishanesinden çıkarıp bir rehabilitasyon merkezine alabilmek için mücadele veriyor. Ancak Manilla Hayvanat Bahçesi yetkilileri, 2009 yılından bu yana aynı gerekçeyle buna engel oluyor: “Mali çok yaşlı ve bu nedenle transfer sırasında ölebilir.”

 

Bu konuda Ashley Fruno’nun yaptığı açıklama ise oldukça manidar: “Her sene, dünyanın dört bir yanında her yaştan fil, bir hayvanat bahçesinden başka bir hayvanat bahçesine ve sirklere, turnelere taşınıyor hem de özensiz ve kötü koşullarda! Bunu dikkatlice, hayvanın konforunu sağlayarak yaparsanız başarmamanız için bir sebep yok değil mi?” ve ekliyor “Mali 43 yaşında bir fil ve bu filler için çok da ileri bir yaş sayılmaz. Eğer Mali’yi bir rehabilitasyon merkezine transfer edebilirsek geniş alanlarda, toprağa basarak dolaşabilecek, istediği kadar yüzebilecek, banyo yapabilecek ve en önemlisi diğer fillerle sosyalleşebilecek. Mali için bu şartlar, olması gereken asgari şartlardır. Daha aşağısı çok büyük haksızlık.”

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://kirmizitilki.com/2017/03/16/fil-bir-hayvanat-bahcesinde-tam-40-yildir-yalniz-yasiyor/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir