Yeni Fikirler Yeni İşler’in 2017 yılı başvuru dönemi başladı

ODTÜ ve ODTÜ TEKNOKENT tarafından bu sene 13.’sü düzenlenen “Yeni Fikirler Yeni İşler”in, 2017 yılı için başvuru dönemi başladı. 13 yıldır Türkiye’nin birçok yerindeki girişimcilere iş fikirlerini gerçekleştirme imkanı sunan program, henüz fikir aşamasındaki girişimcilere ve yolun başında olan şirketlere destek oluyor. YFYİ’ye başvurmak isteyen girişimcilerin 20 Mart 2017, saat 24.00’e kadar http://yfyi.odtuteknokent.com.tr adresini ziyaret ederek başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

Silikon Vadisi’nde Ofis Fırsatı

Başvuru aşamasından sonra başarılı bulunan girişimler, Türkiye’de gerçekleşecek ön-hızlandırma ve eğitimler ile yedi haftalık Amerika kampına hazırlanıyor. Bu yedi haftalık süreci başarıyla tamamlayan girişimler Silikon Vadisi ekosisteminde yoğun eğitim, mentorluk ve network faaliyetleri gerçekleştirerek ABD piyasasına girişlerini hızlandırıyor.

Girişimcilere “TÜBİTAK BİGG Teknogirişim Sermaye Desteği” ile T-BIGG programı kapsamında 150.000TL teşvik fırsatı sunulurken, YFYİ’den başarıyla mezun olan girişimler de ODTÜ TEKNOKENT Kuluçka Merkezi’nde ve ODTÜ TEKNOKENT’in San Francisco Merkezi T-JUMP’ta bir yıl ücretsiz ofis sahibi olma şansı elde ediyor.

Bugüne kadar 2 milyon dolar çekirdek sermaye desteği sağlandı

YFYİ, bugüne kadar 6500 teknoloji temelli iş fikrinin değerlendirdi ve başarılı olan girişimcilere toplamda 2 milyon dolar çekirdek sermayesi verdi. Program, 110’dan fazla patent başvurusu yapılmasını, 200’den fazla teknoloji tabanlı şirketin kurulmasını, 750’den fazla kişiye istihdam yaratılmasını ve birçok şirketin yurt dışından destek almasını sağladı.

YFYİ hızlandırma programında değerlendirmeye alınan ve başarılı görülen projelerle gerçekleştirilecek “Demo Günü” ise 14 Ekim 2017’de ODTÜ TEKNOKENT’te düzenlenecek.

ODTÜ TEKNOKENT’in öne çıkan girişimcileri ve başarıya ulaşan iş fikirleri

Udemy

Online eğitimler için pazar yeri olan ve toplamda 173 milyon dolar yatırım alan Udemy’nin kurucuları girişimlerine ODTÜ TEKNOKENT bünyesinde başladı. Yolculuklarına 2010 yılında  San Francisco’da tohum yatırımla devam eden ekibin ODTÜ TEKNOKENT’te de ofisleri bulunuyor.

OpsGenie

ODTÜ TEKNOKENT’te yatırım alarak büyüyen OpsGenie de yazılım geliştirme ekipleri için akıllı bilgilendirme sistemi. 2010 yılında Amerika’da kurulan şirket 10 milyon dolarlık yatırım aldı.

Onedio

Türkiye’nin en popüler sosyal içerik platformlarından Onedio’nun kurucuları YFYİ girişimcileri. Toplamda 4 milyon doların üzerinde yatırım alan şirket ODTÜ TEKNOKENT’te yer alıyor.

Evreka

Kablosuz sensörlerle çöp konteynerlerini akıllandıran YFYİ girişimi Evreka 500 Startups, Sankonline, Nexus Ventures ve Filip Minasyan tarafından 740 bin dolar, yaklaşık 2,7 milyon TL, yatırım alarak yurtiçi ve yurtdışı pazarda hizmet veren atık toplama sektöründe lider şirketlerden bir haline geldi.

Ve diğerleri..

Akıllı bebek ve bakıcı izleme servisi olan Invidyo, akıllı ulaşım sistemleri pazarının çoğunluğunu yöneten ISSD, havacılık, medikal, savunma sanayi ve otomotiv sektörlerine 3 boyutlu basım çözümleri sunan Btech Innovation gibi bir çok başarılı firma da Yeni Fikirler Yeni İşler hızlandırma programı mezunu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir