Hollanda seçimlerini Başbakan Rutte kazandı

Hollanda genel seçimlerini, açıklanan ilk resmi sonuçlara göre 33 milletvekili çıkaran Başbakan Mark Rutte’nin liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD) kazandı.  VVD seçimden birinci parti çıksa da, 41 milletvekili kazandığı 2012 seçimlerinin gerisinde kaldı. Seçimde en büyük hezimeti, hükümet ortağı İşçi Partisi (PvdA) yaşadı. 29 sandalye kaybeden İşçi Partisi’nin milletvekili sayısı 9’da kaldı.

Irkçı lider Wilders’in liderliğindeki Özgürlük Partisi (PVV) ise 20 sandalyeyle ikinci oldu. PVV’yi 19’ar milletvekili ile AB yanlısı Demokratlar 66 (D66) ve Hıristiyan Demokrat Parti (CDA) takip etti.

Jesse Klaver liderliğindeki Yeşil Sol (GL) ise önemli bir çıkış yakaladı. Parti, güçlü kampanyasıyla 2012’de 4 olan milletvekili sayısını 14’e yükseltmeyi başardı. Sosyalist Parti (SP) de bir kayıpla mecliste 14 sandalye elde etti.
150 sandalyeli parlamentoda hükümet kurmak için 76 oya ihtiyaç var. Bu sonuçlara göre, dört partili bir koalisyon hükümeti kurulması bekleniyor.

Başbakan Rutte, zafer konuşmasında, “Brexit ve ABD seçimleri sonrasında bu gece Hollanda seçmeni yanlış tür popülizme dur dedi.” şeklinde konuştu ve Rutte koalisyon çalışmalarına en kısa sürede başlayacağını belirtti.

Yerel saatle 07.30’da (TSİ 09.30) başlayan oy verme işlemi 21.00’de (TSİ 23.00) sona erdi. Bin 114 aday ve 28 partinin 150 sandalye için yarıştığı seçime katılım oranı, 2012 seçimlerindeki 74,6’yı geçerek, yüzde 82 oldu.

Aşırı sağcı lider Wilders ise sonuçların belli olmasının ardından merakla beklenen açıklamasını yaptı. Birinci parti olamadıkları için üzüldüğünü söyleyen Wilders, başbakan Rutte’yi de seçim başarısı için tebrik etti. Partisi PVV’nin oylarını artırmasından dolayı memnuniyetini dile getiren Wilders, Rutte’nn popülizm açıklamasını eleştirdi ve “Sanki popülistler yarı Nazilermiş gibi konuştu.” dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Hollanda seçimleri üzerine attığı bir tivit ile Hollandalıları kutlayarak, aşırı sağ lider Wilders’in meydan okumalarına izin vermedikleri için seçmenleri kutladı.

Ayrault bu sonucun “Avrupa’daki aşırı sağın kök salmaması adına çok önemli olduğunu belirtti” ve “daha güçlü bir Avrupa için çalışacaklarını” söyledi.

Seçimlerde camilere de sandık kuruldu. Amsterdam’daki camide asılı olan Türkiye bayrağı, Diyanet İşleri Başkanlığı bayrağı ve afişlerin bir seçim görevlisi tarafından indirildi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir