Filiz Kerestecioğlu: Reddedilen Türkiye değil AKP’dir

Meclis’te konuşan HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, süren Türkiye-Hollanda krizine ilişkin “Son günlerde ‘Demokrasi demokrasi’ demeye başladılar. Kendi halkına bütün meydanları kapatmış bir iktidar hangi demokrasiden söz ediyor? Aslında reddedilen Türkiye değil AKP’dir” dedi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısıyla gündem dair değerlendirmelerde bulundu. 

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komisyonu’nun Türkiye’ye ilişkin yeni bir rapor yayımladığını hatırlatan Kerestecioğlu, “Türkiye’de, Güneydoğu’da son 18 ayda yürütülen askeri operasyonlar sırasında aralarında ‘800 güvenlik görevlisinin de bulunduğu 2 bine yakın kişinin hayatını kaybettiği, ciddi insan hakları ihlalleri yaşandığı ve 355 binden fazla insanın yerinden edildiği’ ifade ediliyor. Bu bilanço, bizlerin de defalarca anlatmaya ve olmasını önlemeye çalıştığımız, AKP’nin bilançosudur” dedi.
Türkiye’de 7 Haziran seçimlerinden sonra 33 bombalı saldırı gerçekleştiğine dikkat çeken Kerestecioğlu, “Ülkenin farklı yerlerindeki bu saldırılarda 515 kişi yaşamını yitirdi, 2 binden fazla kişi de yaralandı. 2015 Haziran’ından bugüne kadar erkekler en az 472 kadını öldürdü. 2015 Haziran’dan bugüne kadar en az 3 bin 332 işçi iş cinayetinde yaşamını kaybetti. Bu bilançonun Meclis ayağına kısaca bakarsak: Tüm partilerin elbirliğiyle onayladıkları Suriye tezkeresi, El Bab’da 68 askerin yaşamını kaybetmesine neden oldu. Türkiye’de devlet dersinde çocukları, gençleri, sivilleri öldürenlerin cezasızlığına yeni cezasızlıklar ekleyecek olan ‘askere dokunulmazlık getiren yasa’ yine elbirliğiyle kabul edildi” şeklinde konuştu.
Elbirliğiyle OHAL’e “Evet” denildiğine vurgu yapan Kerestecioğlu, dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla 152 milletvekilinin yargılanmasının önü açıldığını söyledi. Kerestecioğlu, “13 vekilimiz şu an cezaevinde. Tutuklu vekillerimiz İdris Baluken ve Çağlar Demirel için 10’ar yıl hapis cezası istenirken; Dilek Doğan’ı evinde öldüren ve yeni ortaya çıkan görüntülerle öldürdüğü yanında bulunan polislerce de ifade edilen özel timci için sadece 6 yıl ceza isteniyor ve hala tutuksuz yargılanıyor” ifadelerini kullandı.
Cezaevlerinde yaklaşık olarak 720 hasta mahpus olduğunu belirten Kerestecioğlu, “114’ü kanser, olmak üzere 387’si ağır hasta. Fakat kimi serbest bıraktılar, İstiklal Caddesi’nde dört kişinin hayatını kaybettiği, 39 kişinin yaralandığı IŞİD saldırısından tutuklu, 6 kez müebbet hapis istemiyle yargılanan Erkan Çapkın’ı…” dedi.
Darbe Komisyonu Başkanı Reşat Petek’in “Meclis Araştırma Komisyonu’nda 141 kişi dinlendi. Yurtta sulh konseyinin 38 kişiden oluşmaktadır. Darbenin siyasi ayağı ise tespit edilemedi” şeklindeki açıklamalarına da tepki gösteren Kerestecioğlu, şöyle devam etti: “Açıklamalarına baktığımızda darbe girişiminde bulunan siyasilerin bulunamadığını görüyoruz! Dolayısıyla yargılanmadılar da! Ne enteresan değil mi? Yeni doğum yapmış kadınlar da dahil her türlü sıradan insan cezaevlerinde ama siyasi kanadı olmayan bir darbe girişimiyle karşı karşıyayız. Bizim de buna inanmamızı bekliyorlar. Ve sözde bu darbe girişimine karşı getirilen OHAL ve KHK’lar; 100 binlerce insanın canını yakarken, şimdi de, kendilerinin sabahlara kadar Meclis’i canhıraş, adeta köleler gibi çalıştırıp getirdikleri referanduma karşı ‘Hayır’ oyları yükseldikçe, hayırcıların canını yakmak için kullanılıyor.
Son kaç gündür ‘Demokrasi demokrasi’ demeye başladılar. Bu tabloda hangi demokrasiden söz ediliyor’ Barış isteyen 312 akademisyen üniversitelerinden ihraç edildi, işten çıkarılan ve istifaya ya da emekliliğe zorlananları da ekleyince 450’ye yaklaşıyor bu sayı. Bugün Türkiye’de 157 gazeteci hapiste. Onlarcası da artık sürgün. Kendi halkına bütün meydanları kapatmış bir iktidar hangi demokrasiden söz ediyor?”
Kerestecioğlu konuşmasında, Hollanda ile Türkiye arasında devam eden siyasi krize ilişkin de şunları söyledi: “Siz bu ülkelere, Türkiye’nin, halkımızın yararına olacak diplomatik veya ticari görüşmeler yapmaya gitmiyorsunuz. AKP propagandası yapmaya gidiyorsunuz. Sonra da sanki bu ülkeler Türkiye’yi reddetmiş gibi krizin yükünü yurttaşa yüklüyorsunuz. Aslında reddedilen Türkiye değil AKP’dir.”
Kerestecioğlu, konuşmasını şöyle noktaladı: “Bütün dünyada gösteri hakkı, ifade özgürlüğü olmalıdır. Burada dikkat çekilmesi gereke Türkiye’de bunların sağlanıp sağlanmadığıdır. 15 yıldır iktidarda olan insanlar zamanında Cizre’ye bakanlarını sokmadılar. 157 gazeteci tutuklu, 13 milletvekili tutuklu ve Türkiye’nin bütün meydanları halka kapatılmış durumda. Başkalarına söz söylemek için kendilerinin o evrensel ilkeleri yerine getirmesi gerekmektedir. Türkiye’de ifade özgürlüğü, insan hakları yerle bir edilmiş durumdadır.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir