Belçika’dan MHP’nin referandum toplantısına yasak

Belçika Türk Federasyonu (BTF) Başkanı Ömer Zararsız, Almanya ve Hollanda’yla yaşanan krizlerin ardından Belçika’nın Anvers şehrinde düzenlenecek ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ali Güler’in konuşma yapacağı iki toplantının belediyeler tarafından engellendiğini açıkladı.

Anadolu Ajansı’nda yer alan haberde, BTF Anvers Nord teşkilatının bir salon tutup düzenleyeceği programda, 16 Nisan’da yapılacak referandumla ilgili bilgi sunumu hazırlığında olduklarını anlatan Zararsız, Anvers Nord’da Pazar sabahı için Türk Spor Tesisleri’ni kiraladıklarını, afişler çıkarıldıktan 4-5 saat sonra Anvers Belediyesi’nin Türk Spor’u arayarak bu programın yapılamayacağını, salonu veremeyeceklerini söylediğini ifade etti.

Zararsız, mesnetsiz bir suçlamayla Berchem’de gerçekleştirilecek program iznininin de iptal edildiğine dikkat çekerek, “Şu an itibariyle Cuma günü Anvers Berchem’de yapılacak bir programda da sıkıntı var. Belçika’daki aşırı milliyetçiler bizlerden şikâyetçi oldular. Belediye ile tehdit noktasına gelmişler. ‘Dernek içerisinde yapacağınız programı iptal ediyoruz’ diye bir açıklama yaptılar” diye konuştu.

Belçika’nın başka bölgelerinde planladıkları programlarda bir sıkıntı olmadığını anlatan Zararsız, yaşanan iptallerin nedeninin “Evet” kampanyası olduğunu savundu.

Zararsız, sokaklarda miting yapmadıklarını anlatarak, “Kendimize ait binalarda, kendimize ait dernek salonlarında güncel konulara ilişkin bilgilendirme toplantısı yapacağız. Bir salon kiralamıştık. Belediye iptal ettiği için kendi teşkilâtımızın salonunda bunu devam ettireceğiz. Diğer toplantıyı da kendi binamızda yapacağız. Belediye buna izin vermeyeceğini gazetelere açıklıyor” dedi.

Öte yandan Belçika basını, aşırı sağcı Belçika Flaman Milliyetçi Cephe’den (N-VA ) Anvers Belediye Başkanı Bart De Weber’in toplantılara izin verilmemesine gerekçe olarak, “polis güvenlik analizine göre durumun kamu düzenini bozabileceğini” gösterdiğini yazdı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir