25 Mart|Gazetecilere Uygulamalı Açık/Veri Gazeteciliği Dersi

TGS Akademinin düzenlediği dersler kapsamında 25 Mart  Cumartesi günü Uygulamalı Açık /Veri Gazeteciliği dersi düzenleniyor. Ders, TGS’nin İstanbul şubesi Basın Sarayı’nda  4 saati kapsayacak.

Dersi Düzenleyenler:  Işıl Yarımoğlu–  Pınar Dağ – Sadettin Demirel
Ders: Uygulamalı Açık/ Veri Gazeteciliği
Tarih: 25 Mart 2017 Gün: Cumartesi Yer: TGS’nin İstanbul şubesi, Basın Sarayı
Cağaloğlu, İran Konsolosluğu’nun karşısı

Açık/Veri Gazeteciliği Dersinin Kapsamı:

20-24 Mart  tarihleri arasında çevrim içi ve 25 Mart 2017 tarihinde ise derslikte gerçekleşecek olan açık/veri gazeteciliği dersi 4  saatlik derste: #VeriGazeteciliği tanımı, örnekler, gelişmelerin dışında Gazeteciler için Veri Kazıma, Gazeteciler için Veri Toplama, Gazeteciler için Veri Görselleştirme , Gazeteciler için Veri Biyografisinin Önemi ve Son Dakika Haberde Veri Kullanımı bölümlerine yönelik minik uygulamalar yapılması hedefleniyor.

Veri ile çalışmanın önemine, verinin haber merkezlerinde nasıl hikayeleştirildiğine, veri görselleştirme araçlarının veri gazeteciliği içinde önemi, veri okuryazarlığı’nın önemi, veri okuryazarı kime denir, açık veri/veri gazeteciliği ve açık devlet ilişkisine örneklerle dikkat çekerek temel kavramları, teknikleri ve bu teknikleri kısa pratiklerle anlatmayı hedefliyor.

Veri gazeteciliği nedir, teknikleri nelerdir, neden gazeteciliğin geleceğidir, gazetecileri neden veritabanlı bir gelecek bekliyor, iletişim fakülteleri neden  açık/veri okuryazarlığına daha fazla yer vermelidir sorularına yanıt verilecek.

Ders gazetecilerin dünyada pek çok haber merkezi ve iletişim fakültelerinde artık yerleşmiş olan yeni adıyla ‘Modern Gazetecilik’ üzerine düşünmeyi  ve verinin haberin bir parçası ve önemli bir kaynağı  olarak önemine dikkat çekecek.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir