Palm yağı endüstrisi yok ediyor

Endonezya, Kuzey Sumatra’da bulunan bir palm yağı plantasyonunda 30 yaşında bir orangutan oldukça bitkin bir şekilde bulundu. Etrafı güçlükle görebildiği anlaşılan 30 yaşındaki orangutanın yaralı olduğu anlaşıldı. Palm yağı endüstrisinin binlerce kurbanından yalnızca biri olan orangutanın, yüzünden tabancayla vurulduğu ve bu nedenle de tek gözünü kaybettiği ifade edildi.

Yüzünden ateşli silahla vurulmasına rağmen hayatta kalmayı başaran Sumatra orangutanının , en az bir haftadır bu şekilde, acı içinde yaşadığı tahmin ediliyor.

Palm yağı plantasyonlarında çalışanlar tarafından sürekli olarak öldürülen, yaşam alanları tahrip edilen, yavruları evcil hayvan olarak satılan ve artık nesilleri tükenmek üzere olan orangutanlardan yalnızca biri olan bu Sumatra orangutanının kurtarıcıları, Orangutan Information Center (OIC), hayvanın çok korkmuş olduğunu, şok geçirdiğini, çok kan kaybettiğini, besinsiz kaldığını belirtiyor ve en kısa sürede sağlığına kavuşması için ellerinden geleni yaptıklarının altını çiziyor.

Endonezya’ya hızla yayılan palm yağı plantasyonları nedeniyle yağmur ormanları hızla yok ediliyor. Yaşam alanları insanlar tarafından gasp edilen, aralarında orangutanların ve kaplanların da bulunduğu pek çok türün nesli, palm yağı endüstrisi nedeniyle tükenme tehditi ile karşı karşıya kalmış durumda.

Her geçen gün hızla kötüye giden bu durumdan en çok etkilenen canlı türlerinden olan orangutanlar, ana besin maddelerinden maddelerinden biri olan palm meyvesine ulaşmak istedikleri için vuruluyor ve yakılıyorlar. Palm yağı endüstrisinin eziyetlerinden kaçan orangutanların önemli bir kısmı da açlıktan ölüyor. Ölen ya da yaralanarak kaçan orangutanların çaresiz yavruları da palm yağı endüstrisinin karanlık elleri tarafından, el altından kaçak hayvan ticareti yapanlara veriliyor ve yüksek fiyatlarla evcil hayvan olarak satılıyor. Tüm bunların temel sebebi ise palm yağı endüstrisi. Yani çok sevilen çikolatalı fındık ezmesinin, çikolatanın, pek çok gıda ve temizlik ürünün içeriğinde bulunan, 400 derecede eridiği için sağlığa pek çok sakıncası bulunan o meşhur yağ.

Herkesin sevgilisi, meşhur çikolatalı fındık ezmesi markasının geçtiğimiz günlerde palm yağının insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri ve kanserojen olduğu tartışılırken yaptığı açıklamayı tekrar hatırlatmak da fayda var. “Palm yağıyla ilgili hiçbir endişe verici durum ve sorun yoktur.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://kirmizitilki.com/2017/03/10/palm-yagi-endustrisi-yok-etmeye-devam-ediyor-bir-orangutan-yuzunden-vuruldu/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir