Photo Credit To Mustafa Yalçın - Anadolu Ajansı

Dışişleri Bakanı’ndan Hollanda’ya: Sen Ne Lalesisin?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa’nın Metz şehrinde Türkiyelilerle biraraya geldi. Çavuşoğlu AKP’li milletvekilleri ve bakanların Avrupa ülkelerinde referandum için propaganda yapmasının engellenmesini eleştirdi.

Son olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Rotterdam’daki Türkiye Konsolosluğu’nda referandum mitingi yapmasına izin verilmemesini ve sınırdışı edilmesine de değinen Çavuşoğlu, Hollanda için “Sen ne lalesisin” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu’ndan şunları söyledi:

“Bunlar ne kullanıyor?”

“Kendi başkonsolosluğumuza girişimizi engelliyorlar. Bir kadına karşı yapılan utanç vericidir.

“Bunlar ne kullanıyorlar, ne yiyip ne içiyorlar bilmiyorum ama gerçekten sınırı aşmışlar.

“Viyana sözleşmesine göre, başkonsolosluklar o ülkenin toprağıdır. Benim toprağıma girmemi sen engelliyorsun. Hem de büyükelçilik aracında, maslahatgüzarı da engelliyorlar.

“Bunların hangisi kabul edilebilir bir uygulama? Biz bunun hesabını sormaz mıyız? Biz bunun hesabını soracağız.

“Hollanda Başkonsolosu 2 gün önce kaçmış”
“Yok, efendim yaptım özür diledim yanımda kâr kalsın yok. Özür dilesen de dilemesen de bunun karşılığını soracağız.

“Onların maslahatgüzarı, başkonsolosları iki gün önce izin almış, kaçmış… Olacakları biliyor demek ki…

“Sen bana nasıl yaklaşırsan ben sana iki adım öyle yaklaşırım. Sen bana bir adım düşmanlık yaparsan, ben sana iki misli karşılık veririm.

“Dışişleri Bakanı ‘Seçimden önce de sonra da gelme’ dedi”
“Dışişleri Bakanıyla telefonda görüştük. ‘Sizdeki seçimler yüzünden hassasiyet varsa, 15’inden sonra geliriz, bunu bana söyleyin’ dedim. Yok dedi. ‘Seçimden sonra da gelmenizi istemeyiz’. Neden istemiyorsun kardeşim? Siz geliyorsunuz Türk toplumuyla siyaset yapıyorsunuz diyor…

“İki dertleri var, seçim sonrası da gelme demek ne demek? Bu direkt Türklerle ilgili, İslamla ilgili. Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef gösteriyorlar. Çünkü Erdoğan, bunların ikiyüzlülüğünü suratlarına söyleyebiliyor.

“Bir Başbakan bu kadar küçülür mü?”
“’Çavuşoğlu gelirse sadece laleleri görmeye gelebilir. Müzeleri görebilir ama Türkleri göremez’ diyor. Sen ne lalesisin bilmiyorum ama bizim ülkemizde lalenin en güzeli var.

“Bunu söyleyen bir ülkenin başbakanı… Bir başbakan bu kadar küçülür mü? Wilders’ın elinden bu kadar oy alacağım diye bu kadar aciz duruma düşer mi?”

Yorumlar

yorumlar

Post source : Bianet

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir