Tutuklu vekiller için komisyon kurulacak

TBMM Başkanlık Divanı’nda tutuklu milletvekilleri konusunda akademisyen ve hukuk uzmanlarından oluşan bir komisyon kurulması benimsendi. TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın hukuk uzmanları ve akademisyenlerden oluşan bir heyeti, tutuklu milletvekilleri konusunda imkânları araştırmak üzere toplantıya çağıracağını ifade ettiği belirtildi.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre; TBMM Başkanlık Divanı’nın önceki gün yapılan toplantısına Meclis Başkanı İsmail Kahraman yaklaşık iki ay süren tedavisinin tamamlanmasının ardından başkanlık etti. Başkanlık Divanı üyelerine önceki gün gönderilen gündeminde sürpriz bir şekilde tutuklu milletvekillerinin durumu birinci gündem maddesi oldu.

Toplantının başında söz alan TBMM İdare Amiri Sırrı Süreyya Önder, tutuklu milletvekilleri konusunda Kasım 2016 tarihinde Başkanlık Divanı’nı acil toplantıya çağırdıklarını anımsatarak, bugüne kadar bu konuda hiçbir geri dönüş yapılmadığını, toplantının gündeminde tutuklu milletvekilleri konusunun yer almadığını söyledi. Önder, TBMM Başkanı Kahraman’a “13 milletvekilinin tutuklu olması, Meclis gündeminde peyzajdan daha ağırlıklı bir gündem tutmalı. Bu Meclis’in onurudur, kendi iradesidir” diye konuştu.

Önder’in konuşmasının ardından Kahraman tutuklu milletvekilleri konusunun dünkü toplantının birinci gündem maddesi olarak görüşülmesi önerisini sundu. Kahraman’ın önerisine kimse itiraz etmedi.

Kahraman, kuvvetler ayrılığı prensibine inandığını, bu anlamda geliştireceği inisiyatifin yanlış anlaşılabileceğini vurgulayarak; hukuk uzmanları ve akademisyenlerden oluşan bir heyeti tutuklu milletvekilleri konusunda imkânları araştırmak üzere toplantıya çağıracağını ifade etti. Edinilen bilgiye göre akademisyen ve hukuk uzmanlarından oluşacak komisyonunun özellikle tutuklu milletvekillerinin yasama faaliyetlerine katılım imkânlarını araştıracağı öğrenildi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir