Çanakkale’de kıyıya vurmuş ölü caretta caretta bulundu

Çanakkale’nin Lapseki İlçesi’nde, kıyıya vurmuş ölü caretta caretta bulundu. Çardak Kum Adası Mevkisi’nde sahilde, dün akşam üzeri yürüyüş yapan balıkçı Mehmet Ali Kırcalar kıyıya vurmuş bir caretta caretta olduğunu fark etti.

Merak edip hareketsiz duran deniz kaplumbağasının yanına gittiğinde ölü olduğunu anlayan Kırcalar, diğer balıkçı arkadaşlarından yardım istedi. Jandarma eşliğinde gelen balıkçılar, 30 yaşlarında 35 kilogram ağırlığında, 60 santimetre boyundaki ölü Caretta’yı sudan çıkardı.
Caretta carettayı, balıkçı Mehmet Ali Kırcalar bulmuş. Kum adası sahilinde gezerken büyük bir deniz kaplumbağası gördüğünü belirten balıkçı şunları söyledi:

“Kıyıya vurmuştu ve çok bitkindi. Üzerinde herhangi bir darp ve yara izi yoktu. Kabuğunda ise midyeler çıkmıştı. Hemen diğer balıkçı arkadaşları aradım, onlar da jandarmaya haber vermişler. 30 yıllık balıkçıyım, bölgede ilk kez bu kadar büyük caretta caretta gördüm. Bulunduğumuz Kum Adası doğal SİT alanı. Balıkçı arkadaşlar Çanakkale Boğazı’nın kuzeyinde carettalar gördüklerini anlatıyorlardı. Ölmesine üzüldüm.”

Yaban hayatı koruma aktivistleri, balıkçıların bir süredir Çanakkale Boğazında carettalara rastlamasına rağmen, bu hayvanların neden koruma altına alınmadığını soruyor. Caretta carettanın neden ve nasıl öldürüldüğü ise hâlâ bilinmiyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir