Norveç’te ‘Kurtlarımızı koruyun’ kampanyası

Dünya Vahşi Yaşam Fonu (WWF), Norveç hükümetinin İskandinavya’da nesilleri tehdit altındaki kurtların hobi için avlanabilmesinin önünü açan kararına tepki gösterdi. İklim ve Çevre Bakanı Vidar Helgesen, daha çok kurdun öldürülmesine olanak tanıyan bir yasa taslağı sunmuştu. Şu anki yasaya göre kurtlar sadece koyunlara ya da diğer çiftlik hayvanlarına tehdit oluşturuyorsa öldürülebiliyor. Yeni yasa ise kurtların “eğlence ve kültürel gerekçelerle” öldürülebilmesine izin veriyor.

Cuma günü başkent Oslo’daki basın toplantısında konuşan Helgesen, tam olarak kaç kurdun öldürüleceğini söylemenin imkansız olduğunu belirtti.
Dünya Vahşi Yaşam Fonu’nun Norveç temsilcisi Nina Jensen, yasa tasarısına tepki göstererek bunu “Norveç’in modern tarihteki doğa yönetiminin en çirkin örneklerinden biri” olarak tanımladı.

Jensen, “Birinin, nesli tehdit altındaki hayvanların daha fazla öldürülebilmesinin önünü açan bir yasayı, özellikle de Norveç gibi çevreci profilini korumaya çalışan bir ülkede gündeme getirebilmiş olmasını akıl almıyor” dedi.

Dünya Vahşi Yaşam Fonu’nun, bu hamlenin Norveç’teki diğer hassas ve tehdit altındaki türlere yapacağı etki konusunda endişeli olduğu bildirildi.
Dünya Vahşi Yaşam Fonu, yasa tasarısına karşı Twitter’da #Saveourwolves(Kurtlarımızı koruyun) etiketiyle kampanya başlattı. Sosyal medya kullanıcıları yasayı, “acımasızca ve utanmazca” olarak nitelendi. Yapılan yorumlardan birinde “Norveç’te neler oluyor? Utanın! Bu egoistleri dinlemeyi bırakın. Doğayı kendi haline bırakmalıyız” denildi. Bir başka kullanıcı ise “Hükümet, her şey ölene kadar doğayı rahat bırakmayacak” ifadesini kullandı.
İskandinavya’da 130 ila 150, Norveç’te ise yalnızca 68 kurt kaldığı belirtiliyor. Bu yasayla, tahminlere göre kalan kurtların üçte ikisinin avcılarca öldürülmesinin önü açılıyor. Avcılık Norveç’te son derece popüler bir hobi. Geçtiğimiz yıl 16 kurdu vurmak için 11 bin avcı lisans başvurusunda bulunmuştu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir