WikiLeaks: ABD’li Frankfurt Konsolosluğu ‘CIA Hacker Üssü’

WikiLeaks, ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) hakkında bir dizi gizli belgeyi sızdırmaya başladığını duyurdu. Sızıntılara göre CIA, Whatsapp, Telegram, Signal gibi uygulamaların şifrelenmiş mesajlarına erişebiliyor. WikiLeaks bugüne kadar sızdırılan en geniş CIA belgeleri olarak nitelendirdiği yayınlara Vault-7 (Kasa Dairesi 7) kod ismini verdi.

Kasa Dairesi 7 belgelerinin Sıfır Yılı (Year Zero) isimli ilk bölümünde yayınlanan sayfaların sayısı, ABD’li eski istihbaratçı Edward Snowden’ın Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) hakkında sızdırdığı belgelerden üç yıl içerisinde yayınlanan sayfaların sayısını geçiyor. Zira bu bölüm, Virginia eyaletindeki Langley kentinde yer alan CIA Siber İstihbarat Merkezi’nde bulunan yüksek güvenlikli bir ağdan gelen 8.761 belge ve dosya içeriyor.

“Yakın geçmişte CIA, kötü niyetli yazılımlar, virüsler, trojanlar, silahlandırılmış ‘sıfır günü’ istismarları, kötü amaçlı yazılım uzaktan kumanda sistemleri ve ilgili belgeler de dahil olmak üzere siber saldırı cephanelerinin büyük bölümü üzerindeki kontrolü kaybetti” denen WikiLeaks açıklaması şöyle devam etti: “Yüzlerce milyon kod satırından oluşan bu olağanüstü koleksiyon, bu koleksiyonu elinde tutan kişiye CIA’in tüm hackleme kapasitesini sunuyor. Arşivin, eski ABD hükümetindeki eski hackerlar ve yükleniciler arasında yetkisiz bir şekilde dolaştı ve bu kişilerden biri, WikiLeaks’e arşivin bir bölümünü temin etti.”

‘Sıfır Yılı’ sızıntıları, ABD’li istihbarat kurumunun ‘küresel gizli hack programının, kötü amaçlı yazılım cephanesinin, iPhone, Android ve Windows ve hatta Samsung televizyonlarına — ki bunlar gizli mikrofon haline geldi —  yönelik düzinelerce silahlandırılmış ‘sıfır günü’ istismarının’ kapsamını ve yönetimini ifşa etti.

CIA’in 2001 yılından bu yana Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) üzerinde siyasi ve bütçesel üstünlüğe sahip olduğunu da belirten WikiLeaks, CIA’in, küresel çapta önemli hacker bir filosu kurduğunu vurguladı.

Öte yandan WikiLeaks, sızıntıların kaynağı olduğu belirtilen bir kişinin sözlerini şöyle aktardı: “Bir siber ‘silah’, ‘serbest’ kalır kalmaz, saniyeler içinde dünyaya yayılabilir ve rakip ülkeler, siber mafya ve genç hackerlar tarafından kullanılabilir.”

Sızıntılara göre CIA, Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlara ve Apple iOS yazılımına yönelik özel birimlere sahip. Wikileaks, CIA birimlerinin, akıllı telefonlardaki Whatsapp, Telegram, Signal, Wiebo gibi uygulamaların kullandığı şifreleme sistemini aşabildiğini açıkladı. ABD’li istihbarat kurumu, bu uygulamalardaki mesajlara, henüz şifrelenmeden ulaşabiliyor.

WikiLeaks sızıntılarına göre, Frankfurt’taki ABD konsolosluğu, CIA’in gizli hacker üssü olarak çalışıyor. Konsoloslukta istihbarat ajanları diplomatik pasaport edinerek hükümetten gizlenme imkanı buluyor.

Açıklanan belgelerde, CIA’in hacker’lar için yazdığı bazı ipuçlarına ve Frankfurt’ta nasıl davranmaları gerektiğine ilişkin bazı yazılara da yer verildi. ​Sızıntılara göre, Frankfurt’taki ABD konsolosluğu, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’daki misyonları yürüten ajanların da üssü olarak kullanılıyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir